Szeroko pojęta wielofunkcyjność cieszy się dużą popularnością. Myślą o niej deweloperzy, a także klienci poszukujący mieszkań zlokalizowanych w budynkach, które zapewniają dostęp do wielu udogodnień. Między innymi właśnie dlatego na polskim rynku nieruchomości coraz częściej spotkać można tak zwane obiekty mixed use. Czym się charakteryzują i dlaczego warto zwrócić na nie uwagę? Kwestie te omawiamy w poniższym tekście.
Budynki mixed use – definicja
Choć informacje zawarte we wstępie w pewny stopniu wyjaśniają omawiane pojęcie, należy przedstawić pełną definicję. Nie jest ona oficjalna, ponieważ chodzi o pewną idei, nie zaś o oficjalne nazewnictwo konkretnych inwestycji.
Najważniejsze jest to, że budynki mixed use łączą co najmniej kilka funkcji. Mowa tutaj zatem nie tylko o lokalach mieszkalnych, ale również o dodatkowych strefach, między innymi biurowych, sklepowych, usługowych i rekreacyjnych. W takich budynkach znaleźć mogą się restauracje, sklepy, salony fryzjerskie, a także przedszkole oraz biura.
To jednak nie wszystko, ponieważ idea mixed-use może być realizowana jeszcze szerzej. Często mamy zatem do czynienia ze sporymi osiedlami mieszkaniowymi, na terenie których pojawiają się place zabaw, ścieżki spacerowe, czy też całe strefy usługowo-handlowe.
Wszystko, czego potrzebują mieszkańcy, znajduje się na tym obszarze. Z tego powodu budynki mixed use często są przypisywane do koncepcji 15-minutowych miast, w których dostęp do głównych usług i atrakcji jest bardzo prosty i szybki.
Najważniejsze zalety obiektów mixed use – czy warto zwrócić na nie uwagę?
Biorąc pod uwagę specyfikę omawianych nieruchomości, należy podkreślić, że gwarantują one wiele korzyści. Spośród tych najważniejszych wymienić musimy:
- ogromny komfort wynikający z możliwości korzystania z rozmaitych udogodnień i atrakcji,
- błyskawiczny dostęp do rozmaitych usług – masz je pod domem, dzięki czemu nie musisz martwić się dojazdem,
- możliwość zdobycia pracy w pobliżu miejsca zamieszkania,
- nowoczesne projekty mieszkań, które powstają zgodnie z wymaganiami dotyczącymi ekologii.
Analiza aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości pozwala nam stwierdzić, że obszary mixed use stanowią przyszłość mieszkalnictwa w Polsce. Doskonale widać to po tym, jak zmieniają się strategie największych deweloperów działających na rynku. Wszystko to działa z korzyścią dla klientów, którzy mogą liczyć na jeszcze więcej tego typu ofert.
Gdzie powstają obiekty mixed use? Czy można znaleźć je wyłącznie w dużych miastach?
Choć wiele osób podkreśla, że omawiane inwestycje realizowane są wyłącznie w dużych ośrodkach miejskich, w praktyce wygląda to nieco inaczej. Budynki mixed use występują bowiem także na obszarach podmiejskich. Sporą popularnością cieszą się chociażby podwarszawskie Łomianki i Marki, w których znaleźć można sporo ciekawych inwestycji.
W ich przypadku w grę wchodzą inne zalety, o których też trzeba pamiętać. Mowa tutaj na przykład o wielu terenach zielonych, czy spokojnej okolicy. Łączy się to z łatwym, szybkim dojazdem do Warszawy, jak również z ciągle powiększającą się ofertą sportową, kulturalną i edukacyjną.
A do tego dochodzą jeszcze znacznie atrakcyjniejsze oferty w porównaniu ze stolicą. Za te same pieniądze możesz zakupić większe mieszkania. Do dyspozycji otrzymujesz ponadto atrakcyjne segmenty, które okażą się świetną alternatywą dla domów jednorodzinnych.
Koncepcja mixed use ma wielu zwolenników. I trudno się temu dziwić. W końcu mowa jest o obszarach wielofunkcyjnych, które zapewniają dostęp do kilku udogodnień. Na terenie jednego osiedla znajdować mogą się lokale usługowe, biura, sklepy, czy też przedszkola. Dodając do tego odpowiednio zaaranżowaną przestrzeń wspólną, miejsca parkingowe, szybkie windy i przestronne lokale, otrzymujemy inwestycje, na które warto zwrócić uwagę. I to niezależnie od tego, jakiego dokładnie mieszkania obecnie szukasz.
źródło: SŁAWBUD Developer Łomianki