Wysokie ceny energii elektrycznej oraz dążenie do zwiększenia konkurencyjności inwestycji często powodują, że właściciele czy zarządcy rozważają montaż paneli fotowoltaicznych na prowadzonych komercyjnych obiektach. Warto jednak pamiętać, że przed podęciem decyzji o instalacji paneli PV trzeba wykonać analizę techniczną budynku w zakresie takiego montażu oraz określić szacowany zwrot z takiej inwestycji.
Zalety farmy fotowoltaicznej na obiekcie komercyjnym
Instalacja paneli fotowoltaicznych na obiektach komercyjnych zapewnia wiele korzyści, zarówno ekonomicznych, jak i ekologicznych. Inwestycja ta pozwala na redukcję kosztów energii, poprawę wizerunku firmy, zwiększenie niezależności energetycznej oraz przyczynia się do zrównoważonego rozwoju. W długoterminowej perspektywie instalacja paneli fotowoltaicznych może okazać się bardzo opłacalna i korzystna dla przedsiębiorstwa.
Bez wątpienia najważniejszą zaletą instalacji PV na obiekcie komercyjnym — np. centrum handlowym, logistycznym, magazynie czy budynku produkcyjnym jest redukcja kosztów energii. Panele fotowoltaiczne mogą znacząco obniżyć koszty energii elektrycznej, szczególnie w przypadku dużych obiektów komercyjnych, które zużywają dużo prądu. Co więcej, własna produkcja energii pozwala uniezależnić się od rosnących cen energii na rynku. Warto podkreślić, że taka inwestycja przynosi korzyści przez cały rok kalendarzowy, jednocześnie zapewniając długoterminowe oszczędności. Choć początkowy koszt instalacji paneli fotowoltaicznych może być wysoki, długoterminowe oszczędności na rachunkach za energię mogą przynieść znaczący zwrot z inwestycji. W zależności od lokalizacji i ustawienia paneli fotowoltaicznych inwestor może oczekiwać zwrotu inwestycji już po upływie 7-9 lat od montażu. Po tym okresie energia elektryczna pochodząca z OZE będzie przynosić już tylko korzyści.
Zastosowanie paneli fotowoltaicznych na obiektach komercyjnych to nie tylko tańszy prąd, ale również wyższa niezależność energetyczna. Własne źródło energii zapewnia wyższą stabilność dostaw energii, co jest szczególnie ważne w przypadku obiektów komercyjnych wymagających ciągłego dostępu do energii. Projektując i wykonując system PV warto uwzględnić w nim także magazyny energii. Połączenie paneli fotowoltaicznych z systemami magazynowania energii (np. magazyn wody lodowej) pozwala na gromadzenie nadmiaru wyprodukowanej energii i korzystanie z niej w okresach mniejszego nasłonecznienia.
Inwestycja w panele fotowoltaiczne to także doskonały sposób na podniesienie wartości inwestycji. Instalacja PV zwiększa nie tylko wartość nieruchomości, ale również jej atrakcyjność dla potencjalnych najemców lub nabywców. Ponadto obiekt z instalacją fotowoltaiczną może łatwiej uzyskać certyfikaty ekologiczne (np. LEED), co dodatkowo podnosi jego wartość.
Panele PV to nie tylko inwestycja, która przynosi wymierne korzyści finansowe, ale ma także wymiar ekologiczny i wizerunkowy. Korzystanie z energii słonecznej zmniejsza emisję gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń, co przyczynia się do ochrony środowiska. Jednocześnie firmy inwestujące w zrównoważone technologie poprawiają swój wizerunek w oczach klientów, pracowników i inwestorów, co może przekładać się na przewagę konkurencyjną.
Analiza techniczna nieruchomości w zakresie instalacji paneli PV
Jednym z najważniejszych, poza odpowiednio przygotowanym projektem uwzględniającym oczekiwania klienta w zakresie wytwarzania energii elektrycznej przez panele PV jest techniczna analiza nieruchomości. Przed przystąpieniem do prac konieczne jest wykonanie analizy aspektów konstrukcyjnych obiektu, które potwierdzą możliwość wykonania takiej instalacji np. na dachu obiektu. Weryfikuje się w niej zarówno konstrukcję budynku, jak i obciążalność dachu lub warstw, na których ma stanąć instalacja PV. W rezultacie może okazać się, że konieczne będą wzmocnienia konstrukcji i połaci dachowej. Taka analiza stworzona przez specjalistów wskaże nie tylko konieczne prace modernizacyjne, ale także powinna zawierać ich kosztorys oraz wskazywać wymaganą moc i zrównoważenie instalacji, ja również podział budynku na strefy i dostęp do punktów je zasilających.