Insekty-biegajace-w-domu
Dom i ogród

Insekty biegające w domu – efektywne zwalczanie pluskiew

Pojawiające się w domu biegające owady mogą być symptomem tego, że w pomieszczeniu zagnieździły się pluskwy. Dowodem na to może być charakterystyczny, słodkawy zapach, jak również czarne, niewielkie plamki na ścianie znajdujące się nieopodal zakamarków czy cokołów.

Czym jest pluskwa domowa?

Pluskwa domowa może pojawić się w domu lub mieszkaniu, które jest regularnie odkurzane i sprzątane. Reżim sanitarny nie ma nic wspólnego z kolonizowaniem się pluskwy domowej. Ten owad biegający jest pasożytem, który żywi się krwią ludzką, a także żeruje na organizmach stałocieplnych, do których należą także zwierzęta domowe. Wiele osób zastanawia się skąd biorą się pluskwy w domu. Mogą one trafić do mieszkań przyniesione wraz z ubraniami, torbami lub innymi przedmiotami osobistymi, które znajdowały się w pomieszczeniach zamieszkiwanych przez te owady. Ponadto pluskwy domowe mogą być przeniesione na sierści zwierząt szczególnie, gdy wychodzą one na spacery. Owady te znajdują się także w ramach obrazów, łóżkach tapicerowanych, w meblach lub materacach.

Gniazdo pluskiew odkryte w mieszkaniu powinno być powodem do niepokoju i wszczęcia natychmiastowych działań. Zdecydowana reakcja może pomóc wytępić te owady i zapobiec ich ponownemu namnażaniu się. Do tego celu warto użyć profesjonalnych metod. Są one wykorzystywane przez specjalistów z zakresu dezynsekcji. Osoby te posługują się wyłącznie najlepszymi preparatami, dzięki którym można skutecznie wytępić dorosłe osobniki pluskwy, a także pozbyć się jaj i larw.

Ugryzienia pluskwy – czy jest niebezpieczne?

Pluskwa domowa jest gatunkiem owada, który należy do podrzędu pluskwiaków różnoskrzydłych. Rozpoznanie tego pasożyta polega na ustaleniu oznak jego bytowania. Do charakterystycznych symptomów świadczących o obecności pluskwy w domu należą ukąszenia, a także ślady krwi na materacu. Pojawiają się one po nocy spędzonej w łóżku, gdzie znajduje się gniazdo pluskiew. Dotkliwe ukąszenia pluskwy nie zagrażają życiu człowieka i zwierząt domowych, jednakże w trakcie kontaktu z organizmem stałocieplnym do jego krwiobiegu mogą przenosić się bakterie i inne patogeny.

Pluskwa domowa ma kontakt z krwią różnych zwierząt i ludzi. W trakcie pożywiania się wstrzykuje ona niewielką ilość śliny w skórę żywiciela. Warto wspomnieć o fakcie, który mogą zaobserwować osoby narażone na długotrwałe ugryzienia pluskiew. Po kilku tygodniach większość atakowanych przez te owady organizmów staje się bardziej wrażliwa na ślinę pluskwy i zawarte w niej substancje. Wówczas u osoby pogryzionej mogą pojawić się różnego typu reakcje alergiczne ze strony skóry.

Jak rozpoznać pluskwy w domu?

Krew pobierana w sposób bezbolesny przez pluskwy pozostawia jednak ślady na skórze. Dzieje się tak, ponieważ pluskwy domowe, jak i pchły mają tendencję do gryzienia kilku miejsc obok siebie. Tworzą one charakterystyczne trójkąty bądź też inne figury geometryczne. Symptomem pojawienia się pluskwy w domu mogą być ślady krwi na materacu, jak również drobne, blade nasionka przypominające niedojrzały mak. To dowód na składanie przez pluskwy jaj i rozpoczęcie intensywnego procesu rozmnażania się tych owadów. Oznakami aktywności pluskwy domowej są także pozostałości ich nocnych wędrówek w postaci czarnych kropek na tapetach, ścianach, a także w okolicach biurek, komód bądź szuflad. Są to ciemnobrązowe lub rdzawe odchody pluskiew. Plamią one także materace i materiały. Charakterystycznym objawem tego, że w domu pojawiły się pluskwy jest również słodkawa woń, która przypomina gnijące owoce leśne, w tym maliny bądź też siewną kolendrę w stanie wegetacji.

Metody walki z pluskwą

Osoby, które zauważyły w swoim mieszkaniu obecność pluskwy powinny jak najszybciej zareagować, aby pozbyć się tych szkodników. Najlepszym sposobem jest skorzystanie z profesjonalnych usług firmy oferującej dezynsekcję. Przedsiębiorstwa te wykorzystują przenośny, wydajny i bardzo szybki w użyciu zamgławiacz ultradźwiękowy ULV. Jest to elektryczne urządzenie, które emituje zimną chmurę składającą się z silnego środka owadobójczego zmieszanego z wodą. Stężenie tego preparatu jest dobierane indywidualnie po przeprowadzonym przez specjalistę od dezynsekcji wywiadzie. Ma on na celu ustalenie, ile owadów potencjalnie znajduje się w danym mieszkaniu.

Przygotowanie do zamgławiania ULV nie wymaga poświęcenia na tę czynność wiele czasu. Wystarczy oczyścić z kurzu powierzchnie płaskie, aby preparat lepiej zadziałał. Zamgławianie ULV nie wiąże się także z długą absencją w pomieszczeniu, gdzie przeprowadzany jest ten zabieg. W przeciwieństwie do tradycyjnego oprysku, zamgławianie na pluskwy jest znacznie skuteczniejszą metodą, mającą na celu wytępienie dorosłych osobników. W przypadku larw, a także jaj pluskwy stosuje się parę wodną rozgrzaną do temperatury powyżej 100 stopni Celsjusza. Powyższe metody uznawane są za skuteczną walkę z pluskwami domowymi. Można je zastosować nie tylko w mieszkaniach i domach, ale również w pomieszczeniach firmowych.

Charakterystyczne oznaki obecności pluskwy powinny być przyczynkiem do natychmiastowej reakcji. Warto wykorzystać nowoczesne metody w postaci zamgławiania ULV, aby pozbyć się tych pasożytów.