instrumentariuszka-ubranie-medecznye
Zdrowie i uroda

Instrumentariuszka a pielęgniarka – czym różnią się te dwa zawody?

Większość z nas doskonale wie, kim jest pielęgniarka. Jednak słowo „instrumentariuszka” nieraz budzi zdziwienie. Czym różnią się od siebie te dwa zawody? Właśnie na tej kwestii skupimy się w dzisiejszym artykule – zachęcamy do przeczytania.

Instrumentariuszka – kto to jest?

Zapewne wiesz, kim jest pielęgniarka. To bardzo ułatwi nam wyjaśnienie pojęcia „instrumentariuszka”, ponieważ w praktyce jest to… pielęgniarka, która pracuje na bloku operacyjnym!

Do jej zadań należy zwykle służenie opieki pielęgniarskiej wobec pacjentów oraz prowadzenie niezbędnych dokumentacji medycznych. To właśnie ona dba o to, aby na sali operacyjnej wszystkie narzędzia oraz urządzenia znajdywały się na swoim miejscu oraz były w prawidłowy sposób obsługiwane.

Bycie instrumentariuszką to bardzo trudny zawód – nie dość, że podczas pracy bardzo często jest się stawianym w stresujących sytuacjach (walka o życie pacjenta podczas operacji), to zazwyczaj jest to stanowisko, gdzie pracuje się w trybie zmianowym, nieraz po kilkanaście godzin.

Jakie są cechy dobrej instrumentariuszki?

Profesjonalna instrumentariuszka powinna być zarówno w pełni sprawna fizycznie (obsługa precyzyjnych urządzeń) jak i psychicznie (musi być bardzo odporna na stres).

Praktycznie na wylot musi ona wiedzieć, w jaki sposób korzysta się z narzędzi używanych podczas zabiegów oraz operacji. Powinna także cechować się starannością – głównie z tego względu, że narzędzia należy odpowiednio sterylizować (a niestaranne podejście do tematu może skończyć się dla pacjenta naprawdę źle).

Nie wspominamy tutaj o takich oczywistościach, jak terminowość czy umiejętność pracy w zespole. Zakładamy, że jest to oczywiste dla wszystkich osób czytających ten artykuł.

Jak ułatwić pracę instrumentariuszki?

Każdą, nawet najbardziej wymagającą pracę można ułatwić. Jeśli chodzi o system zmianowy, tutaj polecamy lepsze zorganizowanie swojego czasu w trakcie dobry – pomocne w tym mogą być różnego rodzaju aplikacje, dzięki którym lepiej rozplanujesz wolne godziny.

Jeśli chodzi o wygodę i komfort podczas pracy – nie sposób tutaj nie wspomnieć o istnym wybawieniu wielu osób, jakim są ubrania medyczne. Musisz mieć jednak na uwadze, że ubranie ubraniu nierówne, dlatego też powinieneś wybrać markę uniformów o najwyższej jakości.

Jak wybrać odpowiednie ubranie medyczne?

Skup się przede wszystkim na tym, aby było ono wygodne. Ruchy Twojego ciała nie mogą być krępowane, a ty powinnaś czuć się swobodnie podczas wykonywania pracy instrumentariuszki.

Istotne jest również to, aby odzież medyczna wyglądała profesjonalnie oraz spójnie razem z ubraniami, których używa reszta Twojego zespołu. Mimo to możesz zadbać też o wygodny i nowoczesny krój.

Ubrania medyczne głównie dzielimy na dwie kategorie: spodnie oraz bluzy medyczne. Choć równie ważne są wszelkiego rodzaju kitle, fartuchy oraz suknie – ostateczny wybór uzależniony jest od tego, jakie są Twoje obowiązki podczas pracy, oraz jakie są wymagania wewnętrzne Twojej placówki medycznej.