Jak często można zawieszać działalność gospodarczą
Biznes Marketing

Jak często można zawieszać działalność gospodarczą

Jeśli prowadzisz własną firmę, wiesz, że czasami może to być trudne. Być może nie będziesz mógł wychodzić z domu i imprezować z przyjaciółmi w każdy weekend lub brać płatnego urlopu, kiedy tylko zechcesz. Prowadzenie małej firmy nie oznacza jednak, że trzeba rezygnować z przyjemności i ekscytacji, które towarzyszą rozpoczynaniu czegoś nowego. W rzeczywistości prowadzenie własnej firmy może być jednym z najbardziej satysfakcjonujących hobby, jakie można mieć. Jeśli jednak prowadzenie własnej małej firmy ma być zarówno satysfakcjonujące, jak i wymagające, trzeba wiedzieć, jak często w razie potrzeby można zawiesić działalność. W końcu tylko tyle razy można zadać sobie pytanie, czy to naprawdę jest coś, co chce się robić, zanim raz na zawsze odpowie się „nie”. Poniżej wyjaśniamy, co oznacza zawieszenie działalności, dlaczego może do niego dojść i ile czasu może zająć ponowne otwarcie małej firmy po dłuższym okresie nieczynności.

Co to jest zawieszenie działalności gospodarczej?

Kiedy ktoś decyduje się na zawieszenie działalności gospodarczej, zasadniczo wstrzymuje ją. Jeśli po dokonaniu obliczeń zdasz sobie sprawę, że prowadzenie własnej firmy nie jest dla Ciebie odpowiednie, możesz zawiesić działalność i zamknąć drzwi. Jednak pod wieloma względami zawieszenie działalności gospodarczej jest raczej tymczasowym zamknięciem niż trwałym zaprzestaniem. Gdy działalność jest zawieszona, nie uzyskuje się żadnych dochodów, nie płaci rachunków ani podatków. Należy jednak pamiętać, że z technicznego punktu widzenia firma jest nadal otwarta. Nie ma przepisu mówiącego, że trzeba ją aktywnie prowadzić. Można zdecydować się na dalsze przechowywanie rachunków i faktur dla klientów, zlecanie księgowemu zbierania płatności i wysyłanie rachunków oraz płacenie podatków.

Dlaczego Twoja działalność musi zostać zawieszona?

Jeśli zdecydowałeś się zawiesić działalność, prawdopodobnie dobrze rozumiesz, dlaczego jest to dobry pomysł. W końcu motywacje stojące za założeniem własnej firmy mogą się znacznie różnić od tych, którzy muszą na niej zarabiać. Jeśli nie chcesz już dłużej prowadzić własnej firmy, o wiele łatwiej jest ją zamknąć niż kontynuować działalność. Dzięki zawieszeniu działalności można odpocząć od presji i stresu związanego z prowadzeniem firmy i skupić się na innych rzeczach, takich jak zdrowie i rodzina. Zawieszenie działalności gospodarczej nie oznacza jej zamknięcia. Po prostu tymczasowo wstrzymujemy jej rozwój na czas zastanowienia się, co chcemy zrobić ze swoim życiem. Jeśli zmieni się sytuacja finansowa lub ścieżka kariery, można łatwo wrócić do działalności.

Ile czasu zajmuje ponowne uruchomienie małej firmy po zawieszeniu działalności?

Na to pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi, ponieważ każda sytuacja jest inna. Kiedy zawieszasz działalność, masz czas na zastanowienie się, czy naprawdę chcesz ją dalej prowadzić. Jeśli tak, można wznowić działalność w ciągu zaledwie sześciu do dziewięciu miesięcy, w zależności od tego, jak długo trwało zawieszenie i na jakim etapie była działalność w momencie zaprzestania. Jeśli zawiesiłeś działalność na dłuższy czas, prawdopodobnie doświadczyłeś znacznej niepewności i bezbronności. W takich przypadkach odzyskanie wiary we własne możliwości może wymagać znacznie więcej czasu. Można jednak bezpiecznie oczekiwać, że w ciągu dwóch do trzech lat od zawieszenia działalności uda się ją wznowić.

Jak mogę zapobiec zawieszeniu działalności gospodarczej?

Jak już wspomnieliśmy, prowadzenie małej firmy nie musi być trudne i frustrujące. W rzeczywistości, jeśli jesteś na to otwarty, masz duży potencjał rozwoju osobistego i sukcesu finansowego jako właściciel małej firmy. Chociaż nie ma pewności, czy doświadczymy zawieszenia działalności, są pewne rzeczy, które można zrobić, aby temu zapobiec. Po pierwsze, należy upewnić się, że nasza działalność jest trwała. Jeśli dalsza praca nad nią nie ma sensu, prawdopodobnie należy ją zawiesić i znaleźć inne zajęcie. Po drugie, należy się upewnić, że decyzja o zawieszeniu działalności nie jest tylko kaprysem. Musisz być w stanie szczerze odpowiedzieć na pytanie „czy to jest coś, co naprawdę chcę robić?”. Wreszcie, upewnij się, że masz plan. Jeśli nie jesteś pewien, jak przenieść swoją działalność na wyższy poziom, musisz mieć strategię.

Czy zawiesić działalność, czy utrzymać ją otwartą?

To pytanie ma w sobie wiele mocy. W końcu, jeśli zdecydujesz się zawiesić działalność, zamykasz ją na zawsze. Jeśli jednak nigdy nie otworzysz swojej firmy, nigdy nie będziesz w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy naprawdę chcesz to zrobić, czy nie. Teraz, gdy już wiesz, czym jest zawieszenie działalności gospodarczej i co oznacza, możesz lepiej przygotować się na ewentualność jego uzyskania.