Jak udostępnić internet z laptopa na telefon
Biznes Lifestyle

Jak udostępnić internet z laptopa na telefon

Wielu z nas ma smartfona z dostępem do Internetu i laptopa. Ale czy wiesz, jak udostępnić połączenie internetowe z laptopa do telefonu? Większość osób, które mają w domu lub w pracy połączenie Wi-Fi, używa go właśnie do tego celu: przeglądania Internetu, sprawdzania Facebooka itp. Jednak wiele osób używa domowego lub służbowego połączenia Wi-Fi także do innych celów, poza przeglądaniem stron internetowych. Na przykład niektórzy użytkownicy mogą przesyłać strumieniowo filmy z komputera do telefonu, zamiast oglądać je na małym ekranie telefonu. Mogą też chcieć uzyskać dostęp do plików biurowych z domu, aby nie być ograniczonym przez ciągłe korzystanie z jednego urządzenia (np. laptopa). Niektórzy mogą nawet chcieć korzystać z Internetu na swoich smartfonach bez konieczności zużywania całego miesięcznego planu taryfowego na transmisję danych. Na szczęście istnieją sposoby, aby połączyć dowolny komputer z telefonem komórkowym – bez względu na to, jaki system operacyjny jest zainstalowany na obu urządzeniach. Oto jak…

Połącz laptopa z telefonem komórkowym za pomocą routera WiFi

Jeśli chcesz udostępnić połączenie internetowe swojego smartfona z laptopa, musisz się upewnić, że komputer i telefon są podłączone do tej samej sieci Wi-Fi. Smartfon będzie bowiem musiał połączyć się z siecią Wi-Fi laptopa, aby udostępnić połączenie internetowe. Komputer i telefon mogą łatwo stać się częścią tej samej sieci Wi-Fi, jeśli włączysz funkcję Wi-Fi w routerze. Jeśli korzystasz z domowej sieci Wi-Fi, najlepiej użyć routera obsługującego szyfrowanie WPA/WPA2. Zapewni to ochronę danych przesyłanych między telefonem a komputerem. Jeśli korzystasz z sieci w pracy, upewnij się, że również ona obsługuje szyfrowanie WPA/WPA2.

Połącz komputer z telefonem komórkowym przez Bluetooth

Jeśli masz telefon z funkcją Bluetooth, możesz łatwo przekształcić go w mobilny hotspot i udostępnić połączenie innemu urządzeniu przez Bluetooth. W wielu telefonach Bluetooth jest już domyślnie włączony, ale zazwyczaj można znaleźć opcję jego włączenia. Po włączeniu Bluetooth należy sparować telefon z komputerem. Możesz to zrobić z poziomu dowolnej aplikacji obsługującej Bluetooth, np. wbudowanej w smartfonie przeglądarki Bluetooth lub aplikacji umożliwiającej przeglądanie połączeń internetowych, takiej jak Bluelight Scanner. Po nawiązaniu połączenia Bluetooth komputer powinien widzieć telefon jako dostępną sieć bezprzewodową. Następnie można uzyskać dostęp do tej sieci z komputera. Można nawet dodawać inne urządzenia Bluetooth, o ile również mają one włączoną funkcję Bluetooth.

Połącz komputer z telefonem komórkowym przez sieć Ethernet

Jeśli Twój laptop jest wyposażony w port Ethernet, możesz łatwo połączyć się z siecią telefonu. Kabel Ethernet jest znacznie szybszy niż Bluetooth, więc jeśli masz szybkie łącze internetowe, powinieneś używać go zamiast Bluetooth do udostępniania połączenia. Aby podłączyć komputer do sieci, należy znaleźć adres IP tej sieci. Zwykle można to zrobić, otwierając przeglądarkę na komputerze i odwiedzając adres URL sieci. Można na przykład odwiedzić witrynę http://192.168.1.1, aby zobaczyć informacje o konfiguracji sieci Wi-Fi w telefonie. Po znalezieniu adresu IP można podłączyć komputer do sieci za pomocą kabla Ethernet. Jeśli używasz routera bezprzewodowego, możesz również po prostu podłączyć kabel z routera do portu sieciowego komputera. W zależności od ustawień sieciowych telefonu możesz także użyć bezprzewodowej karty sieciowej.

Use a VPN for Internet Sharing > Jakiej sieci VPN powinieneś użyć?

Wirtualne sieci prywatne to najlepsza metoda udostępniania mobilnego połączenia internetowego. Są one szczególnie przydatne, gdy chcesz się połączyć z niezaufaną siecią, taką jak publiczna sieć Wi-Fi. Sieci VPN szyfrują wszystkie Twoje dane, dzięki czemu nikt inny nie ma praktycznie dostępu do Twoich danych podczas ich przesyłania przez Internet. Jeśli chcesz współdzielić połączenie internetowe między urządzeniami, dobrym dostawcą VPN do tego celu jest NordVPN. Dostawca ten posiada pełen wachlarz funkcji, w tym dedykowaną aplikację VPN dla urządzeń z systemem Android i iOS. Ta aplikacja VPN umożliwia łączenie się z ponad 200 serwerami w ponad 78 krajach, co ułatwia współdzielenie połączenia internetowego z różnymi urządzeniami. Gdy połączenie VPN jest aktywne, możesz uzyskać dostęp do współdzielonego połączenia z dowolnego urządzenia w sieci. Ponieważ jest ono szyfrowane, korzystanie z Internetu w telefonie przez inne osoby jest praktycznie niemożliwe.

Jakiego laptopa powinieneś użyć?

Największym czynnikiem przy wyborze laptopa do udostępniania Internetu jest szybkość połączenia internetowego. Jeśli masz łącze o małej szybkości, wybierz laptopa z wbudowanym portem Ethernet, a nie takiego, który łączy się przez WiFi. Laptopy z obsługą WiFi mogą być używane do udostępniania Internetu, ale porty Ethernet są znacznie szybsze do tego celu. Jeśli szukasz tańszej alternatywy, rozważ zakup przenośnego dysku twardego z portem Ethernet. Są one stosunkowo niedrogie i umożliwiają podłączenie laptopa do mobilnego łącza internetowego. Można też poszukać laptopów z portami Thunderbolt, które są szybsze niż tradycyjne porty USB 3.0.

Wniosek końcowy

Wraz ze wzrostem znaczenia urządzeń przenośnych, takich jak smartfony, tablety i czytniki elektroniczne, rośnie potrzeba ich bezproblemowego łączenia. Na szczęście połączenie dwóch dowolnych urządzeń, niezależnie od systemu operacyjnego, jest teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek. Niezależnie od tego, czy chcesz udostępnić połączenie internetowe swojego smartfona, czy uzyskać dostęp do plików na innym urządzeniu, możesz to łatwo zrobić, korzystając z poniższych technik. Wystarczy upewnić się, że urządzenia są podłączone do tej samej sieci Wi-Fi, obsługują Bluetooth lub mają dostęp do sieci lokalnej laptopa.