Zagospodarowanie odpadów pobudowlanych na budowie to problem zarówno dużych, jak i małych przedsięwzięć. Podpowiadamy, jak utrzymać porządek na placu budowy, z czego warto skorzystać i jak zorganizować wywóz śmieci.
Realizacja małych inwestycji
Na niewielkich budowach — na przykład podczas stawiania domu jednorodzinnego czy w czasie remontu łazienki lub kuchni w mieszkaniu należy zadbać o miejsce do gromadzenia odpadów budowlanych. Niezależnie od zakresu prowadzonych prac śmieci trzeba gdzieś składować, aby nie przeszkadzały w trakcie prowadzonych robót. W przypadku najmniejszych inwestycji na przykład remontu kuchni czy łazienki w mieszkaniu odpowiednim miejscem do składowania odpadów będą duże, nylonowe worki Big Bag. Wykonane są one z wytrzymałego włókna nylonowego, które jest w stanie wytrzymać ciężar 1 tony odpadów. To wystarczająco duży zasobnik, który powinien pomieścić wszystkie powstające w trakcie prac śmieci — gruz, stare meble, odpady metalowe, szklane czy ceramiczne. Zaletą Big Bagów jest stosunkowo niewielka powierzchnia, jakiej potrzebują. Co więcej, do położenia i wypełnienia Big Baga nie jest potrzebny wyrównany i utwardzony teren — w zasadzie można go postawić zarówno na betonie, jak i na ziemi czy na trawniku. Jeśli chcesz jednak postawić go w miejscu publicznym — poinformuj o tym zarządcę terenu.
W przypadku większych prac — na przykład budowy domku jednorodzinnego Big Bag zdecydowanie będzie zbyt małym zasobnikiem. Na takich placach budów sprawdzą się metalowe kontenery na odpady. Zasobniki te, w zależności od pojemności mogą pomieścić śmieci o objętości 3 czy 4 metrów sześciennych. W takim kontenerze można składować każdy rodzaj odpadku — stalowe burty są odporne na uszkodzenia mechaniczne i odkształcenia. Można w nich gromadzić gruz, szkło, ceramikę, elementy drewniane i wszystkie inne odpady powstające podczas budowy lub rozbiórki obiektów. Kontenery stalowe, w przeciwieństwie do Big Bagów, wymagają postawienia na utwardzonej powierzchni. Nie musi być to wybetonowany plac, ale jednak podłoże musi gwarantować, że nie osiądzie pod wpływem zgromadzonego w zasobnikach ciężaru.
Problem odpadów na dużych placach budowy
Duże inwestycje związane ze stawianiem obiektów wielomieszkalnych czy osiedli domków jednorodzinnych, czy w zabudowie bliźniaczej wymagają zasobników, które będą w stanie pomieścić odpowiednio większą objętość śmieci powstających podczas prac. W takich miejscach sprawdzą się duże kontenery o pojemności 7, 17 i 36 metrów sześciennych. W tak dużych zasobnikach można pomieścić ogromną ilość odpadów. Kontenery wykonane są ze stali, więc są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Można w nich składować każdy rodzaj odpadów — od gruzu, przez elementy drewniane, metalowe, tworzywa sztuczne pozostałości po materiałach budowlanych, a także opady organiczne.
Jak wywieźć pełne kontenery z budowy?
Wypełnione zasobniki na odpady pobudowlane charakteryzują się dużym ciężarem. Dotyczy to zarówno wypełnionych Big Bagów, jak i kontenerów stalowych o różnej pojemności. Do przewozu tak dużych ciężarów trzeba wykorzystać mocne maszyny. Tu doskonale sprawdzą sie HDSy — czyli hydrauliczne dźwigi samochodowe. Są to pojazdy ciężarowe wyposażone w dźwig, którego udźwig pozwala na podniesienie wypełnionego kontenera. HDSy doskonale poradzą sobie z załadunkiem zarówno pustych, jak i wypełnionych kontenerów. Ograniczają konieczność wykorzystania różnego rodzaju specjalistycznego sprzętu — służą do załadunku, transportu i rozładunku ciężkich ładunków.
Co ważne, HDSy i kontenery można wynająć. To dobra informacja dla znakomitej większości inwestorów, którzy nie dysponują tego typu sprzętem. W firmach specjalizujących się w wynajmie kontenerów można zamówić zarówno zasobnik, jak i jego przywiezienie na plac budowy oraz wywóz zapełnionego kontenera. Firmy te zdejmują z inwestora obowiązek składowania odpadów w miejscu do tego wyznaczonym.