Kiedy najpóźniej dziecko zaczyna chodzić?
Dom i ogród Zdrowie i uroda

Kiedy najpóźniej dziecko zaczyna chodzić?

Wskazówki dotyczące wychowania dzieci do chodzenia Jak najszybciej zachęć dziecko do chodzenia i ćwiczenie chodzenia na świeżym powietrzu. Spacery to świetny sposób, aby dzieci miały trochę ruchu, rozwijały swoją koordynację i równowagę oraz dobrze się bawiły z przyjaciółmi. Ponadto pomoże im to w budowaniu siły i wytrzymałości mięśni, kształtowaniu charakteru, nawiązywaniu kontaktów z przyjaciółmi i zmniejszy ryzyko otyłości u dzieci w przyszłości. Kiedy najpóźniej dziecko powinno zacząć chodzić? Oto kilka wskazówek:

  • Obserwuj tempo dziecka, gdy zaczyna chodzić – nie narażaj go na porażkę, prosząc, by od razu po rozpoczęciu nauki chodziło w nieracjonalnie szybkim tempie. Zamiast tego obserwuj, jak dziecko reaguje, gdy prosisz je o chodzenie w różnym tempie; jeśli wydaje się, że odpowiada mu takie tempo, stopniowo zwiększaj je z czasem.
  • Zacznij od krótkich spacerów co kilka godzin, a nie długich spacerów co dzień lub dwa dni. Dzięki temu stopy dziecka będą miały szansę się rozprostować i wzmocnić mięśnie wykorzystywane podczas chodzenia.
  • Nie czekaj, aż dziecko będzie gotowe do biegania na dworze, zanim zaczniesz przyzwyczajać je do chodzenia na dworze. Na początku zabieraj je na krótkie spacery wokół domu, aby przyzwyczaiło się do nowej równowagi; gdy już poczuje się z tym komfortowo, raz lub dwa razy w tygodniu zabieraj je na dłuższe spacery na zewnątrz.

Upewnij się, że Twoje dziecko jest gotowe do rozwoju

Większość dzieci jest gotowa do rozpoczęcia chodzenia między 18 a 24 miesiącem życia. Pod koniec tego okresu powinny być w stanie stać z podparciem i chodzić po nierównych schodach, trzymając się mebli, ściany lub innej osoby. Mogą również być w stanie bezpiecznie korzystać z chodzika lub chodzika na kółkach. Nie ma dowodów na to, że czekanie, aż dziecko będzie gotowe do chodzenia, spowoduje urazy lub zwiększy ryzyko otyłości. Wręcz przeciwnie, może to zmniejszyć ryzyko urazów i otyłości, ponieważ ból będzie powodowany przez ciężar własnego ciała.

Traktuj chodzenie jak zabawę

Dzieci nie rozwijają swoich umiejętności chodzenia, dopóki nie zaczną chodzić na zewnątrz. Spraw, by chodzenie było zabawą, rozmawiając i śpiewając podczas spaceru, pozwalając dziecku założyć ulubioną kurtkę lub niosąc zabawkę. Podaruj dziecku książeczkę do nauki chodzenia, która zawiera podstawowe wzory i instrukcje, i zachęć je do naśladowania tych wzorów. Spacery mogą być dla dziecka świetnym sposobem uczenia się poprzez naśladowanie, a dla rodziców i dzieci mogą być wspaniałym doświadczeniem tworzącym więź.

Zachęcaj dziecko do chodzenia z opiekunem

Opiekunem może być przyjaciel lub członek rodziny, albo opiekun opłacany (np. opiekun pracujący na pół etatu i jednocześnie uczęszczający na studia). Dziecko chętniej będzie chodzić z opiekunem, jeśli samo jest zainteresowane spacerami. Może to być świetna okazja zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka do zdobycia nowych umiejętności. Dziecko może nauczyć się chodzić z partnerem lub w grupie, a Ty możesz nauczyć się, jak pomagać swojemu dziecku.

Nie zmuszaj dziecka do chodzenia zbyt wcześnie

Badania sugerują, że ryzyko urazów lub uszczerbku na zdrowiu dziecka jest niewielkie, jeśli zaczekamy z rozpoczęciem chodzenia do momentu, gdy dziecko będzie gotowe pod względem rozwojowym. Jednak zbyt wczesne zachęcanie dziecka do chodzenia może zwiększyć frustrację zarówno Twoją, jak i dziecka i może spowodować, że zrezygnuje ono z chodzenia. Jeśli dziecko jest w wieku od 12 do 24 miesięcy, warto zacząć od spacerów wokół domu. Zacznij od krótkich spacerów i pamiętaj, aby dać dziecku możliwość usiąść i odpocząć pomiędzy nimi.

Bądź świadomy nieoczekiwanych wyzwań, gdy będziesz gotowy do rozpoczęcia wspólnych spacerów

Niektóre dzieci, które są gotowe do rozwoju, mają problemy z chodzeniem, słabe mięśnie lub inne problemy zdrowotne, które utrudniają im chodzenie. Inne dzieci mogą mieć problemy sensoryczne związane z nerwami w stopach, które utrudniają im wyczuwanie miejsca, w którym chodzą. Porozmawiaj ze swoim pediatrą lub specjalistą pediatrą o sposobach radzenia sobie z tymi potencjalnymi problemami. Jeśli dziecko ma od 12 do 24 miesięcy, może być w stanie stać przez krótkie okresy czasu, trzymając się mebli lub ściany. Jest to dobre miejsce do rozpoczęcia chodzenia, podczas gdy dziecko uczy się utrzymywać równowagę stojąc. Jeśli dziecko jest niestałe podczas chodzenia lub ma słabe mięśnie, przed rozpoczęciem chodzenia spróbuj rozstawić stopy dziecka nieco dalej niż zwykle i/lub lekko ugiąć kolana. Staraj się chodzić tak, aby kroki były krótsze niż zwykle, ale chód dłuższy. Jeśli te zmiany nie pomogą, należy rozważyć korzystanie z chodzika do czasu, gdy dziecko będzie rozwojowo gotowe do chodzenia bez niego.

Wypróbuj inne pomysły, jeśli nie jesteś w stanie

Poniżej podajemy kilka innych pomysłów, które możesz wypróbować, jeśli czekasz na rozpoczęcie chodzenia z dzieckiem. W oczekiwaniu na rozpoczęcie chodzenia z dzieckiem możesz wypróbować któryś z nich:

  • Zabieraj dziecko na krótkie spacery, trzymając je blisko siebie.
  • Przygotować chodnik z koców, poduszek lub prześcieradeł, który dziecko może popychać podczas chodzenia.
  • Naucz dziecko raczkować, a następnie chodzić. Jest to dobry sposób na zapoznanie dziecka z umiejętnościami, które będą mu potrzebne do chodzenia, a także na wzmocnienie ważnych dla chodzenia mięśni podczas raczkowania.

Wnioski

Kiedy będziesz gotowy do rozpoczęcia chodzenia z dzieckiem, zacznij od powolnego tempa i upewnij się, że dziecku jest wygodnie. Spraw, by spacery stały się częścią codziennej rutyny w Twojej rodzinie i zachęcaj dziecko do chodzenia z przyjaciółmi. Z wiekiem Twoje dziecko będzie zdrowsze i szczęśliwsze, będzie mogło samodzielnie chodzić do szkoły i poznawać nowe miejsca.