domek-mobilny
Dom i ogród

Kiedy warto zdecydować się na domek mobilny? Czy to wyłącznie konstrukcja letniskowa?

Domki mobilne szturmem podbijają serca Polaków. Na obiekty tego typu decyduje się coraz więcej osób. W efekcie wzrasta dostępność atrakcyjnych rozwiązań. Wybierać można spośród wielu modeli i rozmiarów. Kiedy jest najlepszy czas na inwestycję w domek mobilny? Czy jest to konstrukcja wyłącznie letniskowa? Czy można go użytkować przez cały rok?

Domki mobilne – kiedy kupić i postawić na działce? Pora roku ma znaczenie

Popularność domków mobilnych (holenderskich) w Polsce rośnie z roku na rok. Inwestorów kusi przede wszystkim atrakcyjna cena. Żeby kupić gotowy do zamieszkania obiekt i cieszyć się bliskością natury, wcale nie trzeba brać kredytu i spłacać go przez wiele lat. Wystarczy zdecydować się na domek mobilny. Dociera on na działkę całkowicie urządzony i wyposażony zgodnie z wymaganiami nabywców. Można więc zacząć go użytkować od razu. Kiedy najlepiej zdecydować się na zakup i postawienie domku na posesji?

Co do zasady, każda pora roku jest dobra na kupno domku mobilnego, z wyjątkiem zimy. Panujące wówczas warunki pogodowe mogą być na tyle trudne, że dowóz i posadowienie obiektu na działce będzie niemożliwe. Zimowa aura utrudnia też odpowiednie przygotowanie posesji.

Dlatego wielu inwestorów woli poczekać, aż nadejdzie wiosna. To dobre rozwiązanie z kilku względów. W okresie wiosennym:

  • producent nie będzie mieć żadnych problemów z dowozem domku holenderskiego we wskazane miejsce i posadowieniem go na działce,
  • można bez trudu przygotować posesję pod inwestycję i przeprowadzić takie działania jak np. plantowanie terenu, budowa szamba czy też przygotowanie fundamentów, jeśli w grę wchodzi trwałe ustawienie.

Zakup i posadowienie domku mobilnego wiosną ma jeszcze tę zaletę, że obiekt jest gotowy na wakacyjne wojaże. Na inwestycję w obiekt można też zdecydować się latem i jesienią. To odpowiednie pory roku, gdyż pozwalają na łatwy dowóz i przygotowanie działki pod inwestycję.

Czy domek mobilny można użytkować przez cały rok?

Domki mobilne na działkach rekreacyjnych to coraz częstszy widok. Inwestorzy doceniają bowiem fakt, że w odróżnieniu od obiektów letniskowych domki na kółkach występują w wersji całorocznej. W efekcie można je użytkować o każdej porze. Jest to możliwe dzięki:

  • zastosowaniu ocieplenia – w zależności od producenta (i indywidualnych wymagań nabywcy) do ocieplania domków holenderskich najczęściej stosuje się wełnę mineralną lub drzewną albo pianę PUR. Inne spotykane rozwiązania technologiczne to styropian, folia wiatro- i paroizolacyjna lub płyta izolacyjna. W przypadku całorocznego domku mobilnego grubość warstwy izolacyjnej to minimum 15 cm,
  • montażowi ogrzewania – domki holenderskie najczęściej wyposaża się w piec gazowy. Coraz częściej jednak spotyka się w nich instalację olejową zasilaną olejem opałowym, a także instalację elektryczną. Tę ostatnią można zasilić prądem pochodzącym z zamontowanej na dachu fotowoltaiki, co obniży koszty eksploatacji domku mobilnego. Z uwagi jednak na fakt, że zimą uzyski energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych są zdecydowanie niższe niż latem, instalację ogrzewania trzeba będzie zasilić prądem z sieci.

Jeśli chcesz użytkować domek holenderski zimą, wybierz wariant całoroczny od sprawdzonego producenta, który ma doświadczenie w projektowaniu i budowaniu obiektów tego typu. Będzie on wiedzieć, jak dobrać materiały ociepleniowe i sposób ogrzewania, tak aby budynek zapewniał komfort cieplny w czasie ujemnych temperatur na zewnątrz.

Domki mobilne to coraz częstszy widok w Polsce. Pojawiają się nie tylko na działkach rekreacyjnych, ale i budowlanych. Można w nie zainwestować praktycznie o każdej porze roku, z wyjątkiem zimy. Wówczas panują bowiem trudniejsze warunki atmosferyczne, co niejednokrotnie uniemożliwia dowóz obiektu i jego posadowienie we wskazanym miejscu. Na popularność domków holenderskich w Polsce wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest to, że występują w wersji całorocznej, dzięki czemu można je użytkować o każdej porze.

źródło: ecomobilehome.pl