laserowa-obrobka-metalu
Biznes

Laser i cięcie metali – co to ma ze sobą wspólnego?

Istnieje wiele mechanicznych sposobów na to, aby obrobić metal. Czy wiedziałeś jednak, że najbardziej efektywną metodą na przecięcie blachy za pomocą lasera? To brzmi jak metoda wykorzystywana raczej w filmach sci-fi, ale tak naprawdę na co dzień możesz spotkać się z nią w rzeczywistości. W dzisiejszym artykule bliżej przyjrzymy się kwestii laserowego cięcia metali. Zapraszamy do zapoznania się.

W jaki sposób laser tnie metal?

Jeśli nie wiesz, w jaki sposób wiązka światła (laser) jest w stanie przeciąć gruby metal, to już spieszymy z odpowiedzią. Wszystko dzieje się za sprawą tak zwanego procesu cięcia termicznego. Polega on na tym, że wiązka laserowa kumuluje w sobie bardzo dużo energii w punkcie materiału, który chcemy obrobić. Powoduje to przecięcie blachy.
Miejsce, w którym została zebrana cała energia, nagrzewa się do tak ekstremalnych temperatur, że laser najzwyczajniej w świecie topi się i jednocześnie paruje, co w pewien sposób imituje cięcie. Cały ten zabieg jest dodatkowo wspierany przed specjalny gaz, który to wypiera stopiony metal i pozbywa się go z powierzchni obrabianego materiału.

Dlaczego warto ciąć metal laserem?

Istnieje wiele powodów, dla których warto „przełączyć się” na obrabianie metali za pomocą lasera. Jako główną zaletę tego procesu wymienia się wysoką precyzję i jakość krawędzi – dzięki czemu możliwe jest wycinanie elementów o bardzo małych rozmiarach.
Laserowe obrabianie metali jest też niezwykle wygodne. Do całego procesu nie potrzebujesz wielu dodatkowych narzędzi – wystarczy Ci tylko jedno urządzenie, które wykorzystasz do wszystkich potrzebnych czynności.
Na uwagę zasługuje także fakt, że obrabianie metali za pomocą lasera nie generuje strat materiału, a także nie powoduje odkształceń na modyfikowanej próbce. Przedmiot prezentuje się więc nie tylko estetyczniej, ale cały proces jest znacznie bardziej ekologiczny.

Gdzie wykorzystujemy laserowo obrobiony metal?

Laserowo obrobiony metal wykorzystujemy tak naprawdę wszędzie tam, gdzie wykorzystany być może metal obrobiony konwencjonalnymi metodami. Do głównych sektorów zaliczamy jednak architekturę (elementy stalowe wewnątrz i na zewnątrz budynków) oraz motoryzację (produkcja części samochodowych i elementów do innych maszyn).
Często zauważyć można również laserowo obrobiony metal w różnego rodzaju elementach dekoracyjnych – zwłaszcza tych o niewielkich rozmiarach, gdzie liczy się precyzja wykonania, a brak strat w materiale jest dodatkowym atutem.

Najlepsza metoda obróbki metalu – laser

Teraz wiesz już, dlaczego laserową metodę obróbki metali uważa się za tą najlepszą. Jest to metoda nie tylko niezwykle wydajna (pozwala na maksymalne zredukowanie strat materiału) ale też precyzyjna (laser idealnie sprawdza się przy wytwarzaniu małych elementów).
Cięcie laserem metali to już przemysłowa codzienność. Cennik laserowej obróbki wbrew pozorom wcale nie jest wysoki, a koszta są porównywalne do mechanicznych metod. Jak widzisz – cięcie laserowe to naprawdę najlepsza metoda dostępna na rynku.