Od czego zależy pozycja strony w Google?
Biznes Marketing

Od czego zależy pozycja strony w Google?

Powszechnie wiadomo, że internauci najczęściej odwiedzają pierwsze kilka pozycji, które pojawiają się w wyszukiwarce. Naturalnie każdy przedsiębiorca chciałby, aby strona jego firmy znalazła się w czołówce wyników wyszukiwania. Odpowiednie pozycjonowanie stron pozwala poprawić widoczność biznesu w sieci i zwiększyć ruch pod jego adresem. Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę, aby zadbać o pozycjonowanie strony w Google?

Content is a king

Dlaczego pozycjonowanie jest tak istotne? To właśnie ono decyduje o tym czy Twoja witryna trafi do odbiorcy – czy nie. Nie powinno być zaskoczeniem, że jednym z najważniejszych czynników w pozycjonowaniu są pożyteczne, pozytywne treści, do których użytkownicy sieci będą chcieli wracać i udostępniać je w mediach społecznościowych.

To właśnie one wpływają nie tylko na pozyskanie Klienta, ale również zbudowanie długotrwałej, lojalnej relacji. Atrakcyjny content pozwala też dłużej zatrzymać potencjalnego klienta na stronie- to sygnały dla wyszukiwarki, że jest ona całkiem pożyteczna i opłaca się podbić jej pozycję.

Oprócz utrzymania wysokiej jakości treści należy zadbać o dobór odpowiednich słów kluczowych. Frazy kluczowe powinny stanowić naturalną część całości tekstu, być wplecione w jego ścianę niczym winorośl. Naszpikowanie każdego wpisu słowami kluczowymi będzie skutkować nałożeniem kar przez google i spadkiem pozycji strony, dlatego tak istotny jest umiar i odpowiednie używanie fraz. Warto zainteresować się też tak zwanymi frazami long tail. 

Optymalizacja serwisu pod kątem technicznym

Optymalizacja dotyczy przede wszystkim poprawy sprawności następujących parametrów:

  • Prędkość ładowania się strony powinna wynosić nie więcej, niż 3 sekundy. Im dłuższe oczekiwanie na odpowiedź serwera, tym niższa pozycja w Google. Witryny, które długo się ładują są zwyczajnie nieatrakcyjne dla internautów. 
  • W dzisiejszych czasach certyfikat SSL to podstawa. Zapewnia on bezpieczeństwo strony i jest premiowany przez algorytm. 
  • Istotny jest również sam układ strony, w tym dobrze zaprojektowana ścieżka zakupowa w przypadku sklepu czy menu podzielone na kategorie i podstrony, które ułatwiają poruszanie się na blogu. 

Przemyślane linkowanie

Linkowanie wewnętrzne poprzez podstrony jest korzystne dla użytkowników – to, co jest przyjacielem odbiorców, jest też przyjacielem wyszukiwarki. Linkowanie zewnętrzne, czyli umieszczanie linków do swojej strony w artykułach sponsorowanych, katalogach firm itp. stanowi jeszcze potężniejsze narzędzie. 

Podobnie jak w przypadku słów kluczowych, linki powinny być naturalną częścią strony. Niezbyt dobrą praktyką jest linkowanie na każdym kroku za pomocą kupionych w hurtowych ilościach odnośników z małych blogów. Tego typu zabieg może zniechęcić Google do wyświetlania strony firmy. 

Pozycjonowanie jest bardzo szerokim zagadnieniem, jednak zdecydowanie warto opanować przynajmniej podstawy w tym zakresie. Zyski czerpane z większego ruchu na stronie i lepszej widoczności w sieci szybko staną się widoczne – zupełnie jak Twoja witryna!