Z powodu wprowadzenia unijnej dyrektywy DAC7, twórcy zarabiający na platformie OnlyFans mają obowiązek rozliczania swoich dochodów w urzędzie skarbowym. Traktowani są oni jako osoby prowadzące działalność gospodarczą (rejestrowaną lub nie), a więc muszą płacić podatek dochodowy i składać roczne deklaracje PIT. Czy oznacza to, że stają się też czynnymi płatnikami VAT? Sprawę tę wyjaśniamy w poniższym tekście.
Podatek VAT dla twórców OnlyFans – podstawowe zasady
Na wstępie warto podkreślić, że wspomniany obowiązek rozliczania się w skarbówce dotyczy także dochodów uzyskanych w 2023 roku. Jeśli więc należysz do osób, które do tej pory nie złożyły odpowiedniej deklaracji i nie zapłaciły podatku, musisz to zrobić jak najszybciej.
Niezależnie od tego, czy dopiero planujesz założenie konta na platformie OnlyFans, czy tworzysz na niej od dłuższego czasu, musisz pamiętać również o podatku VAT. Dotyczy on wszystkich osób fizycznych prowadzących własną działalność gospodarczą. Kiedy trzeba go płacić? Decyduje o tym przede wszystkim Twoja wola.
Tak się bowiem składa, że publikacja zdjęć i filmów na OnlyFans, a także inne sposobu zarabiania za pośrednictwem tej strony, nie są traktowane jako sprzedaż krajowa. Dlaczego? Ponieważ jest ona zarządzana przez firmę brytyjską, a nie polską. Oznacza to, że nie masz obowiązku rejestracji jako czynny podatnik VAT. Do czynienia mamy tu z tak zwanym mechanizmem odwrotnego obciążenia. Według niego to firma, dla której świadczysz usługi (a więc właściciel portalu OnlyFans) musi zapłacić podatek VAT.
Nadal jednak możesz zgłosić się jako czynny podatnik VAT. Chociażby po to, aby móc odliczyć VAT od różnego rodzaju zakupów, które są związane z prowadzoną przez Ciebie działalnością gospodarczą. Odliczeniu może zatem podlegać kupno takich sprzętów jak:
- aparat fotograficzny,
- kamera,
- nagłośnienie,
- oświetlenie.
Wszystko, co planujesz wykorzystać w ramach twórczości na OnlyFans, możesz zakupić na swoją firmę. Warto o tym pamiętać podczas podejmowania decyzji o ewentualnej rejestracji jako czynny podatnik.
Podatek VAT a polskie serwisy internetowe
Co w sytuacji, gdy zarabiasz na portalu polskim? Wtedy o konieczności opłacania podatku VAT decyduje wysokość przychodów. Jeżeli w ciągu roku nie przekraczają one 200 tys. zł, nie musisz dokonywać rejestracji, choć oczywiście możesz to zrobić. Gdy natomiast przychody wyniosą więcej niż 200 tys. zł, pojawia się obowiązek zgłoszenia.
Zarobki na OnlyFans a podatki – gdzie szukać wsparcia?
Konieczność (lub jej brak) opłacania podatku VAT to jedna z wielu spraw, o których trzeba wiedzieć. Ze względu na wspomnianą dyrektywę unijną DAC7, w sieci pojawia się mnóstwo pytań o to, jak zarejestrować działalność na OnlyFans, którą formę rozliczenia wybrać i jakie formalności muszą zostać spełnione, by można było tworzyć legalnie, bez strachu o ewentualne kary finansowe.
Tego typu wątpliwości są jak najbardziej uzasadnione. Szczególnie że do tej pory kwestie poruszone powyżej nie były odpowiednio uregulowane. Co więc warto zrobić, by uniknąć problemów? Najlepiej skontaktować się z doradcą wyspecjalizowanym w tej tematyce. Na rynku polskim działają firmy, które zajmują się rozliczeniami z OnlyFans, dzięki czemu twórcy mogą liczyć na pełne wsparcie. I to na kilku poziomach. Usługi takich podmiotów dotyczą między innymi:
- księgowości,
- wsparcia w zakresie rozliczania podatków i fakturowania,
Nic zatem nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby skorzystać z bogatej wiedzy i doświadczenia osób, które znają się na podatkach, a także na specyfice takich portali jak OnlyFans. Doradztwo pozwoli Ci spełnić wszelkie obowiązki wynikające z aktualnych przepisów, dzięki czemu Twoja twórczość na tego typu serwisach będzie w pełni legalna. Do fachowców warto zgłosić się na początku swojej kariery, jak również wówczas, gdy rozpoczęła się jeszcze przed wprowadzeniem dyrektywy DAC7.