klimatyzatory typu split
Dom i ogród

Przeglądy klimatyzacji – najważniejsze informacje, które zagwarantują żywotność systemu i urządzeń

Zmiany klimatu sprawiają, że dni w Polsce stają się coraz bardziej upalne. Gdy żar leje się z nieba, trudno normalnie funkcjonować. Nic więc dziwnego, że popularność systemów klimatyzacyjnych rośnie z roku na roku. Żeby jednak klimatyzacja działała bez zarzutu, trzeba dokonywać jej regularnych przeglądów. O czym pamiętać w szczególności, aby zachowała swoją sprawność na dłużej?

Czy przeglądy klimatyzacji są niezbędne? Co warto o nich wiedzieć?

Wraz ze zmieniającymi się warunkami klimatycznymi w Polsce rośnie zapotrzebowanie na sprzęty, które mają dać wytchnienie w upalne dni. Charakterystyczne klimatyzatory można spotkać już nie tylko w biurach, hotelach czy też restauracjach, ale również prywatnych domach i mieszkaniach. Cieszą się one dużym uznaniem nie tylko dlatego, że chłodzą pomieszczenia, ale również oczyszczają powietrze i w razie potrzeby ogrzewają wnętrza.

To, czy klimatyzator będzie działał bez zarzutu i przez długi czas zachowa wysoką sprawność, zależy nie tylko od klasy sprzętu i jego prawidłowego doboru oraz użytkowania zgodnie z zaleceniami producenta, ale również konserwacji. Przeglądy sprzętu są niezbędne, aby system był wydajny i bezpieczny dla użytkowników.

Klimatyzator pozostawiony sam sobie może stać się siedliskiem grzybów i bakterii, które wraz z wdychanym powietrzem będą przedostawać się do płuc, a następnie dalej do organizmu. Jakich więc zasad warto się trzymać podczas konserwacji urządzenia, by uniknąć problemów?

  1. Systematyczność to podstawa. Klimatyzator należy regularnie czyścić i serwisować. Tę pierwszą czynność można z powodzeniem wykonać na własną rękę. Serwis lepiej zlecić profesjonalistom.Użytkownik powinien systematycznie ścierać kurz z obudowy i widocznych części jednostki wewnętrznej. Nie może zapomnieć również o czyszczeniu filtrów wielorazowych i wymianie jednorazowych – zgodnie z określoną przez producenta częstotliwością.
  2. Przegląd serwisowy powinien odbywać się minimum dwa razy do roku. Cykliczne kontrole stanu technicznego sprzętu będą przeciwdziałać usterkom i zagwarantują prawidłowość działania urządzenia. Przeglądu należy dokonywać na wiosnę – przed rozpoczęciem sezonu chłodniczego (marzec/kwiecień) i oraz jesienią – przed jego zakończeniem (październik/listopad).
  3. Przegląd serwisowy powinien obejmować szeroki zakres czynności. W ramach cyklicznego przeglądu należy skontrolować i wyczyścić skraplacz oraz parownik, a także sprawdzić, czy konieczne jest uzupełnienie lub wymiana czynnika chłodniczego. Niezbędne może okazać się także uszczelnienie instalacji.

Podczas przeglądu należy dokonać pomiarów parametrów urządzenia, m.in. temperatury i ciśnienia ssania. Ważne jest także sprawdzenie zużycia oleju w sprężarkach oraz kontrola odprowadzania spalin i instalacji elektrycznej.

Przeglądy klimatyzacji – o czym jeszcze warto wiedzieć?

W przypadku wielu producentów klimatyzatorów cykliczne przeglądy serwisowe są warunkiem koniecznym dla zachowania gwarancji na urządzenie. Czas inspekcji jednego sprzętu, której dokonuje specjalista, najczęściej nie przekracza 45-60 minut. Zależy to jednak od rodzaju jednostki oraz zakresu czynności, które należy wykonać. Jeśli np. fachowiec będzie musiał wymienić czynnik chłodniczy, wówczas cały proces się wydłuży.

Co więcej, jeśli klimatyzacja pracuje w pomieszczeniach o specyficznych warunkach, np. w pokojach ze sprzętem do kopiowania, należy ustalić taką częstotliwość przeglądów, która będzie bezpieczna dla urządzeń. W ramach serwisu można też dokonać odgrzybiania klimatyzatora, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Klimatyzatory to urządzenia, które z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Zapewniają upragniony chłód w upalne dni, a w chłodne – ogrzewają pomieszczenia. Dodatkowo oczyszczają powietrze, korzystnie wpływając na zdrowie i samopoczucie osób przebywających we wnętrzach. Efektów tych nie da się jednak osiągnąć bez kontroli sprawności działania sprzętu. Dlatego cykliczne przeglądy serwisowe są ważne. Najlepiej powierzyć je specjalistom, co da gwarancję prawidłowości wykonania poszczególnych działań.