Biznes

Serwis sprężarek — czy warto zlecić go specjalistom?

Serwisowanie kompresorów jest koniecznością, jeśli zależy Ci na bezawaryjnej i efektywnej eksploatacji maszyn. Jakie działania powinny być przeprowadzane w trakcie regularnych serwisów? Co trzeba sprawdzać i jakie elementy wymieniać? I czy można to robić samemu, czy lepiej wynająć specjalistów od serwisu kompresorów? 

Co należy sprawdzać w trakcie serwisu sprężarek?

Regularny serwis sprężarek jest kluczowy dla ich niezawodności, efektywności i bezpiecznego działania. W trakcie procesu serwisowego sprawdzane są wszystkie elementy, które mają wpływ zarówno na prawidłową pracę urządzeń, jak i na standard wytwarzanego sprężonego powietrza w zakresie jego czystości. 

Ważnym elementem serwisu jest ocena ogólnego stanu urządzenia. Na tym etapie weryfikuje się ogólny stan sprężarki, w tym potencjalne uszkodzenia mechaniczne, wycieki, nadmierny hałas lub wibracje. W sprężarkach z napędem paskowym sprawdza się napięcie i stan pasków. To ważne, ponieważ zużyte lub źle napięte pasy klinowe mogą zmniejszać wydajność i być źródłem awarii. Istotna jest również kontrola stanu zaworów i uszczelnień. Wszelkie uszczelki, zawory i połączenia powinny być sprawdzone pod kątem wycieków powietrza lub oleju. Trzeba podkreślić, że nieszczelności w układzie znacząco wpływają na wydajność i bezpieczeństwo sprężarki. Dla prawidłowej obsługi procesów produkcyjnych znaczenie ma oczekiwany poziom ciśnienia. Dlatego też w trakcie serwisu sprawdza się, czy ciśnienie robocze sprężarki mieści się w zalecanych granicach, a także czy termostaty działają prawidłowo. Podczas prac serwisowych pod kątem uszkodzeń i prawidłowego działania, sprawdzane są też elementy elektryczne urządzenia, takie jak przewody, złącza, wyłączniki i sterowniki. 

Po zweryfikowaniu ogólnego stanu kompresora serwisant dokonuje wymiany  filtrów powietrza i oleju. Sprawdza również prawidłowość działania separatorów, które odpowiedzialne są za czystość sprężonego powietrza. Koniecznym elementem serwisu jest także wymiana oleju. Warto podkreślić, że podczas serwisu wykonywane jest czyszczenie komponentów, takich jak wymienniki ciepła. Operacja taka będzie zapobiegać przegrzewaniu się urządzenia i jednocześnie zapewni efektywną pracę sprężarki. Wato podkreślić, że w trakcie serwisu powszechne jest aktualizowanie oprogramowania sterowników, co pozwala na jeszcze lepszą kontrolę pracy urządzenia.

Warto podkreślić, że w trakcie serwisu kompresora należy także przeprowadzić kontrolę zbiornika powietrza. W sprężarkach ze zbiornikami ciśnieniowymi należy regularnie sprawdzać zasobniki pod kątem korozji, uszkodzeń i szczelności. Należy również kontrolować zawór bezpieczeństwa oraz zawór spustowy zbiornika.

Warto podkreślić, że częstotliwość i zakres serwisu powinny być zgodne z zaleceniami producenta sprężarki. Regularny i dokładny przegląd serwisowy jest kluczowy dla zachowania wysokiej wydajności, bezpieczeństwa oraz długiej żywotności sprężarki.

Jakie są zalety korzystania z profesjonalnego serwisu kompresorów? 

Korzystanie z profesjonalnego serwisu kompresorów ma szereg zalet, które przekładają się na wydłużenie żywotności urządzenia, jego niezawodność oraz bezpieczeństwo użytkowania. Dzięki wysokiej kompetencji serwisantów, w tym wiedzy i doświadczeniu diagnozowanie ewentualnych problemów jest szybkie, a naprawa skuteczna. Co więcej, taki technik serwisu  na podstawie stopnia zużycia elementów maszyny będzie w stanie określić horyzont czasowy najbliższych napraw, które zminimalizują ryzyko poważniejszych awarii. Serwisy kompresorów dysponują specjalistycznym sprzętem, który jest niezbędny do dokładnego przeglądu i naprawy kompresorów. Jednocześnie profesjonalne serwisy mają dostęp do oryginalnych, wysokiej jakości części zamiennych, co zapewnia prawidłową naprawę i bezpieczne funkcjonowanie kompresorów. Korzystanie z profesjonalnego serwisu daje możliwość optymalizacji pracy sprężarki i dostosowania jej pracy do specyficznych potrzeb użytkownika, co zwiększa efektywność jej pracy.

Oczywiście korzystanie z profesjonalnego serwisu kompresorów niesie za sobą również koszty. Te jednak są niskie w porównaniu z wydatkami, jakie będziesz musiał ponieść w przypadku poważnych napraw czy wymiany maszyny w przyszłości. Zatem korzystanie z serwisu daje oszczędności w perspektywie długoterminowej. Jednocześnie profesjonalny serwis zapewnia zazwyczaj fachowe doradztwo w zakresie optymalnej eksploatacji sprzętu, co pozwala zwiększyć efektywność układu sprężonego powietrza i zmniejszyć jego koszty eksploatacyjne.

źródło: Czemar sprężarki