W sklepach z akcesoriami drogowymi i na stronach producentów coraz więcej słyszy się o stożkach drogowych. Można niemal uznać, że wypierają one tak popularne dotychczas pachołki drogowe. Ale czy tak jest w istocie? Aby rozwiać wątpliwości i poznać odpowiedź na to pytanie, wyjaśniamy czym różnią się pachołki drogowe od stożków drogowych i jakie cechy posiadają oba te produkty.
Stożki drogowe a pachołki drogowe
Szeroka gama produktów i akcesoriów zapewniających bezpieczeństwo w ruchu drogowym powoduje, że niejednokrotnie w nazewnictwie poszczególnych elementów wkradają się błędy i nieścisłości. Pachołki drogowe są jednym z najpopularniejszych, najbardziej funkcjonalnych i najczęściej stosowanych akcesoriów drogowych. Dzięki swojej lekkości i mobilności doskonale nadają się do stosowania zarówno w terenie zabudowanym, jak i na drogach szybkiego ruchu oraz autostradach. Akcesoria i elementy, które mogą stanowić wyposażenie dodatkowe pachołków drogowych podnosi ich funkcjonalność i sprawia, że nadają się one doskonale również do użycia na stacjach benzynowych, parkingach osiedlowych, parkingach wielkopowierzchniowych, placach manewrowych, skateparkach, torach przeszkód oraz halach magazynowych czy produkcyjnych, a także na prywatnych posesjach.
Jednak klienci i użytkownicy pachołków drogowych zostają wprawieni w konsternację i zdziwienie, kiedy słyszą o stożkach drogowych. Bo przecież pachołki mają kształt stożka. A więc czym są te nowe produkty nazywane stożkami parkingowymi i czym się różnią od popularnych od lat pachołków parkingowych? Właśnie nie różnią się niczym. Stożki drogowe i pachołki drogowe to dokładnie te same akcesoria. Od pewnego czasu obie te nazwy zaczęły funkcjonować równolegle. Jednak jeżeli pragniemy złożyć zamówienie na stożki drogowe to niezależnie od tego czy nazwiemy je stożkami, czy pachołkami, sprzedawca i producent będą dokładnie wiedzieli, że chodzi właśnie o pachołki drogowe.
Nieco kłopotów sprawia jednak rozróżnienie pomiędzy pachołkami drogowymi, zwanymi też stożkami parkingowymi, a słupkami drogowymi. Należy pamiętać, że słupki drogowe są już zupełnie innym elementem wyposażenia dróg. Charakteryzują się zupełnie odmiennymi cechami i również sprawdzają się w innych zastosowaniach oraz w odmiennych sytuacjach. Dlatego też trzeba pamiętać, że słupki drogowe nie są synonimem ani pachołków, ani też stożków drogowych.
Zastosowanie stożków drogowych i pachołków
Jak już wspomnieliśmy, stożki drogowe mogą być z powodzeniem stosowane na drogach o różnych natężeniu ruchu i różnej prędkości maksymalnej pojazdów. Równocześnie pachołki drogowe doskonale sprawdzają się także poza jezdnią, do użytku w innych strefach ruchu, również jako element ostrzegawczy, zwracający uwagę na określony typ zagrożenia. Przepisy uwzględniają użycie stożków drogowych do wyznaczania stopniowego zwężania jezdni, wyznaczania toru jazdy pojazdów, prowadzenia robót krótkotrwałych lub szybko postępujących, doraźnego oznaczania miejsc niebezpiecznych, progu przy wykonywaniu nakładek bitumicznych, wygrodzeń wzdłuż jezdni powierzchni wyłączonych z ruchu, zabezpieczania świeżo malowanych linii oznakowania poziomego wzdłuż jezdni, zabezpieczania świeżo przeprowadzonych remontów części nawierzchni jezdni. Jednak oprócz tego możliwości zastosowania pachołków drogowych są bardzo liczne i niemal nieograniczone.