szczotki-xebec
Lifestyle

Szczotki Xebec — do okrawania i polerowania na CNC

Szczotki Xebec to innowacyjne narzędzia, które do okrawania i polerowania wykorzystują włókno ceramiczne. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane na maszynach CNC. Sprawdź, jak działają szczotki Xebec i czy warto wykorzystać je do procesów obróbczych w zakładzie. 

Szczotki Xebec — sprawdzone narzędzia do okrawania i polerowania powierzchni

Szczotki Xebec to innowacyjne narzędzia przeznaczone do obróbki powierzchniowej. Zamiast tradycyjnego ziarna ściernego wykorzystują włókno ceramiczne, które funkcjonuje jako ścierniwo. Ich wiodącą zaletą jest ogromna moc szlifowania. Charakteryzują się również stałą wydajnością skrawania oraz nie powodują deformacji powierzchni podczas realizowanych prac. 

Szczotki Xebec dedykowane są obróbce materiałów twardych. Jednocześnie zapewniają najlepsze efekty przy jednoczesnej minimalizacji czasu pracy. Usuwają ślady po frezowaniu i znacząco poprawiają chropowatość powierzchni na niespotykaną w innych metodach wartość Ra=0,1 μm. W efekcie narzędzia te wykorzystywane są w branżach, w których przykłada się szczególną wagę do precyzji wykonania oraz zachowania odpowiednich parametrów obróbki — na przykład w przemyśle kosmonautycznym, lotniczym, samochodowym, elektronicznym, precyzyjnym, medycznym i wielu innych.

W ramach narzędzi Xebec dostępny jest szeroki wybór różnorodnych szczotek, pilników i osełek przeznaczonych do precyzyjnej obróbki powierzchni. Wśród nich znajdziesz szczotki Xebec do powierzchni, szczotki Xebec do wykańczania powierzchni, szczotki okrągłe, szczotki do otworów skrzyżowanych a także okrawarki 3D po obrysie czy szereg pilników i osełek przeznaczonych do mechanicznego i ręcznego wykańczania powierzchni. 

Narzędzia Xebec na CNC

Szczotki i inne narzędzia Xebec z powodzeniem stosowane są na maszynach CNC i w centrach obróbczych, gdzie wykonują prace precyzyjnego okrawania i polerowania. Na maszynach CNC wykorzystywane są również do usuwania śladów prac obróbczych i do prac wykończeniowych związanych z polerowaniem powierzchni. Na maszynach CNC wykorzystuje się również szczotki kołowe Xebec, których zadaniem jest okrawanie po obróbce wykańczającej oraz innych pracach typu gwintowanie czy wiercenie. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane również do polerowania powierzchni bocznych produktów oraz realizacji trudnych prac związanych z polerowaniem średnic wewnętrznych. 

Popularnym zastosowaniem szczotek Xebec na maszynach CNC są szczotki do powierzchni. Zróżnicowany dobór pozwala wybrać narzędzie odpowiednie dla danej powierzchni w zakresie mocy szlifierskiej. W Xebex problem doboru odpowiedniej mocy szlifierskiej rozwiązano poprzez system kolorów dostępnych szczotek, które zostały posegregowane zgodnie z rodzajem obrabianego metalu, grubością zadziorów oraz oczekiwanej jakości docelowej obróbki powierzchni. Największą moc skrawania i polerowania mają szczotki niebieskie. Narzędzia te przeznaczone są do obróbki elementów wykonanych ze stali nierdzewnej, stali odpornej na ciepło, żeliwa i innych materiałów trudnych w skrawaniu. Szczotki Xebec czerwone i białe przeznaczone są do obróbki miedzi i mosiądzu, aluminium i stali ogólnej, natomiast najbardziej miękkie szczotki różowe dedykowane są do obróbki żywicy. Kolor szczotek także powinno dobierać się pod względem zadziorów. Różowe doskonale sprawdzają się przy pracy z mikrozadziorami, czerwone i białe do zadziorów o grubości podstawy zadziora do 0,1 mm a białe i niebieskie do zadziorów o podstawie 0,1-0,2 mm. Znaczenie przy obróbce ma także odpowiedni dobór szczotek pod względem ich szerokości. Producent zaleca, aby szerokość narzędzia był 1,5 – 2 razy szersza, niż szerokość powierzchni obrabianego przedmiotu. Takie działanie zapewnia optymalne wykorzystanie narzędzia przy uzyskaniu najlepszych wyników. 

Innym narzędziem powszechnie wykorzystywanym na CNC są szczotki kołowe Xebec. Przeznaczone są one do okrawania i polerowania średnic wewnętrznych, powierzchni bocznych i gwintów. Do okrawania po wierceniu oraz usuwania śladów obróbki i polerowania średnic wewnętrznych wykorzystuje się szczotki do otworów skrzyżowanych Xebec. Na maszynach CNC możliwe jest również okrawanie po wierceniu, do którego wykorzystuje się okrawarki po obrysie Xebec.