terminale-platnicze
Biznes

Terminale płatnicze dla małych przedsiębiorstw – jak mogą pomóc w rozwoju biznesu?

W dużych sklepach, sieciach handlowych i stacjach benzynowych terminale płatnicze to standard. Coraz chętniej sięgają po nie także małe firmy. Nie każdy jednak przedsiębiorca prowadzący niewielką działalność gospodarczą jest przekonany, że zakup terminala płatniczego to dobry wybór. Jak urządzenie może pomóc w rozwoju biznesu?

Terminale płatnicze dla małych firm – dlaczego warto w nie zainwestować?

Polacy coraz chętniej wybierają transakcje bezgotówkowe. Za zakupy płacą już nie tylko kartami, ale i smartfonami lub smartwatchami. Rosnąca rokrocznie liczba płatności bezgotówkowych to dla przedsiębiorców jasny sygnał – żeby pozostać konkurencyjnym, trzeba inwestować w terminale płatnicze. W przeciwnym razie klient, który nie ma przy sobie gotówki, dokona zakupu gdzie indziej.

Wyjście naprzeciw zmieniającym się przyzwyczajeniom Polaków w zakresie preferowanej formy płatności i zakup terminala płatniczego to dla małych przedsiębiorstw szansa m.in. na:

  • zwiększenie przychodów – dane organizacji płatniczych nie pozostawiają złudzeń – firmy, które zapewniają swoim klientom możliwość wykonywania transakcji bezgotówkowych, notują wzrost obrotów nawet o 30 proc. Wyższe zyski to rosnące możliwości rozwoju biznesu. Dzięki dodatkowym pieniądzom przedsiębiorca może rozszerzyć asortyment lub zainwestować w nowoczesne oprogramowanie sprzedażowe.

Udowodniono, że klienci, którzy płacą bezgotówkowo, wydają więcej. Nie widzą bowiem banknotów, nie mają ich w ręku. Łatwiej więc rozstają się z pieniędzmi. Zależność ta pozwala czerpać większe zyski,

  • osiągnięcie przewagi konkurencyjnej – klient preferujący płatności bezgotówkowe i mający do wyboru dwa sklepy oferujące podobny asortyment, zdecyduje się na zakupy w tej placówce, w której może zapłacić kartą, smartfonem lub smartwatchem. Inwestycja w terminal płatniczy to zatem doskonały sposób, by wyróżnić się na tle innych podmiotów i wypracować przewagę konkurencyjną na lokalnym rynku,
  • szybszą obsługę klienta – kolejki do kas potrafią skutecznie odstraszyć klientów. Czasem nie wchodzą oni nawet do sklepu, innym razem pozostawiają pełne koszyki i wychodzą. Można temu zapobiec, usprawniając pracę kasjerów, w czym niezastąpione są terminale płatnicze. Płatności bezgotówkowe, zwłaszcza zbliżeniowe, przebiegają bowiem sprawnie. Nie wiążą się też ze żmudnym wydawaniem reszty. Pozwala to rozładować kolejki w sklepie, a tym samym zachęcić klientów do zakupu,
  • optymalizację procesów w firmie – nowoczesne terminale płatnicze oferują znacznie więcej funkcji niż płatności bezgotówkowe. Pozwalają też m.in. na wypłatę gotówki, doładowanie telefonu czy też wręczenie e-napiwku. W połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem sprzedażowym dają możliwość np. sprawdzenia stanów magazynowych czy też skorygowania błędnych transakcji.

Ponadto zakup terminala płatniczego to inwestycja w bezpieczeństwo. W razie włamania lub napadu na placówkę przedsiębiorca traci mniej gotówki. Urządzenia zmniejszają też prawdopodobieństwo przyjęcia fałszywego banknotu, a także wystąpienia manka (braku pieniędzy w kasie) w związku z pomyłkami kasjerów przy wydawaniu reszty. Przedsiębiorca może również przestać się obawiać, że podczas transportu dużej ilości gotówki do banku chwila nieuwagi spowoduje, że utraci cały utarg. Nie musi też wynajmować fachowców, którzy przetransportują pieniądze do placówki, co pozwala ograniczyć koszty prowadzenia działalności.

Terminale płatnicze coraz częściej pojawiają się w małych firmach. To odpowiedź przedsiębiorców na zmieniające się preferencje klientów w zakresie preferowanego sposobu płatności. Polacy chętnie korzystają bowiem z transakcji bezgotówkowych. Są bowiem szybkie i wygodne. Inwestycja w terminal płatniczy nie tylko pozytywnie wpływa na wizerunek przedsiębiorstwa, ale również pozwala zwiększyć przychody, przyspieszyć obsługę klienta czy też wypracować przewagę konkurencyjną na rynku. Nic więc dziwnego, że małe firmy również chcą partycypować w tych korzyściach, więc decydują się na zakup terminali płatniczych.

źródło: https://kaspol.pl/