sprezarka-wysokocisnieniowa
Biznes

Tłokowe sprężarki wysokociśnieniowe — olejowe i bezolejowe

Sprężarki wysokociśnieniowe przeznaczone są do sprężania gazów do ciśnienia maksymalnego 500 bar. Sprawdź, jak zbudowane są sprężarki wysokociśnieniowe i do jakich prac się je wykorzystuje.  

Sprężarki wysokociśnieniowe — charakterystyka

Sprężarki wysokociśnieniowe to inaczej sprężarki tłokowe przeznaczone do sprężania powietrza i gazów technicznych do wysokiego ciśnienia sięgającego nawet 500 bar. Dla uzyskania tak dużej kompresji konieczne jest zastosowanie sprężania wieloetapowego. Kompresory wysokociśnieniowe działają na podobnych zasadach co tradycyjne sprężarki tłokowe — wykorzystują ruch posuwisto-zwrotny tłoka do kompresji gazu.

Sprężarki wysokociśnieniowe, jak już wspomniano wcześniej, dla uzyskania wysokiego ciśnienia gazu wymagają zastosowania kilkuetapowego sprężania. Urządzenia zbudowane są z 2 do 6 cylindrów w układzie gwiazda, V lub W, których działanie napędzane jest silnikiem elektrycznym lub wysokoprężnym za pomocą sprzęgła przenoszącego napęd na układ korbowy kompresora. Zastosowana liczba cylindrów w sprężarce odpowiada wydajności i wysokości ciśnienia maksymalnego gazu wytwarzanego przez maszynę. 

Duże znaczenie dla prawidłowej pracy kompresorów wysokociśnieniowych ma układ chłodzenia. W tego rodzaju urządzeniach stosuje się chłodzenie powietrzem lub wodą. Każdy ze stopni sprężania wyposażony jest w chłodnicę  a dodatkowo, na końcu procesu kompresji, zamontowana jest chłodnica końcowa, która zapewnia na wyjściu z kompresora niską temperaturę medium roboczego. 

Ważnym z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkowania kompresorów wysokociśnieniowych jest układ kontroli ciśnienia sprężania. W jego skład wchodzi manometr i zawory bezpieczeństwa zlokalizowane za każdym stopniem sprężania, które umożliwiają zatrzymanie pracy sprężarki po przekroczeniu parametrów pracy. W maszynach tych stosuje się często zaawansowane sterowniki mikroprocesorowe, które kontrolują parametry pracy urządzenia i wyłączają je po przekroczeniu dozwolonych poziomów.

Rodzaje sprężarek wysokociśnieniowych

Kompresory wysokociśnieniowe występują w wersji olejowej i bezolejowej. Pierwsze smarowane są olejem, a sprężarki bezolejowe pracują na sucho, co umożliwiają zastosowane materiały charakteryzujące się niskim współczynnikiem tarcia. 

Sprężarki wysokociśnieniowe olejowe renomowanych marek, np. SAUER, dostępne są w wersjach wytwarzających gaz pod ciśnieniem od 40 do 500bar. Urządzenia są chłodzone powietrzem lub wodą (również morską) i przeznaczone są do zastosowań różnych, także  trudnych warunkach. SAUER COMPRESSORS oferuje 8 typów kompresorów wysokociśnieniowych: Mistral, Passat, Typhoon, Hurricane, Tornado, serii 500 i 600 oraz Harmattan o dwóch do pięciu stopniach sprężania. Sprężarki SAUER przeznaczone są do kompresji powietrza, azotu, helu, wodoru, gazu ziemnego, biometanu. Dostępne są w wersjach jako sprężarka lub doprężacz. Część doposażona jest w osuszacze, filtry i wyciszenie.

Sprężarki wysokociśnieniowe bezolejowe wykorzystywane są wszędzie tam, gzie niezbędna jest najwyższa klasa czystego powietrza. Przykładem kompresorów bezolejowych wysokociśnieniowych są urządzenia HAUG, które dostępne są w modelach osiągających maksymalne ciśnienie robocze do 450 bar. Maszyny te zapewniają najwyższą wydajność i hermetyczną gazoszczelność. W gamie bezolejowych sprężarek wysokociśnieniowych HAUG znajduje się 6 typów urządzeń: Pluto, Mercure, Neptun, Sirius, Sirius NanoLoc i Titan. Kompresory wyposażone są w jeden, dwa, trzy lub cztery stopnie sprężania i zapewniają ciśnienie robocze od 60 do 450 bar. Urządzenia przeznaczone są do sprężania powietrza, tlenu, azotu, helu, argonu, CDA, SF6, gazów chłodniczych, CO2 i mieszanin gazów. Maszyny występują w wersji jako sprężarka lub doprężacz. 

Sprężarki wysokociśnieniowe — gdzie znajdą zastosowanie

Sprężarki wysokociśnieniowe wykorzystywane są w szerokiej gamie branż przemysłowych, gdzie wymagane jest sprężone powietrze lub gazy techniczne o wysokim ciśnieniu. Kompresory te występują w wielu modelach przeznaczonych do kompresji powietrza, gazów neutralnych typu azot, hel, argon oraz gazów wybuchowych takich jak wodór, biogaz czy gaz ziemny oraz mieszanin różnych gazów. 

Kompresory wysokociśnieniowe dobrych marek — np. SAUER — muszą być odporne na przeciążenia i dostosowane do pracy w trudnych warunkach, także w strefach zagrożonych wybuchem czy na wolnym powietrzu.

źródło: Almig.pl