Alkoholizm
Zdrowie i uroda

Alkohol i jego wpływ na Twój organizm – dlaczego nie warto go nadużywać?

Raczej wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że alkohol jest substancją, która wpływa negatywnie na organizm człowieka. Niestety dookoła „picia” powstała otoczka społecznego przyzwolenia i akceptacji, a „na zdrowie!” stało się jednym z najpopularniejszych „alkoholowych powiedzonek” (choć ze zdrowiem nie ma ono wiele wspólnego). W dzisiejszym artykule omówimy wpływ alkoholu na Twoje ciało i wyjaśnimy, dlaczego nie warto go nadużywać. Zapraszamy do lektury.

Wpływ alkoholu na ludzki mózg

Nie od dziś wiadomo, że alkohol niszczy komórki mózgowe – a jego nadmierne spożywanie może doprowadzić nawet do upośledzenia zmysłów lub epizodów padaczkowych.

Osoby uzależnione od alkoholu często cierpią również na wiele zaburzeń psychicznych – mogą pojawić się „luki” w pamięci, halucynacje a nawet zaburzenia osobowości.

Mózg jest ściśle połączony z układem nerwowym, który to odpowiada za tak zwany krytycyzm oraz samokontrolę. Gdy praca tego ośrodka zostaje zaburzona, człowiek jest w stanie zmienić swoje zachowanie nie do poznania.

Uszkodzenia nerwów obwodowych (nazywane również neuropatią) objawiają się częstymi bólami oraz poczuciem słabości w kończynach oraz zaburzeniami pracy narządów wewnętrznych.

Jak więc widzisz – alkohol wywołuje nie tylko ból głowy oraz nudności (dobrze nam wszystkim znany „syndrom dnia poprzedniego”, ale też stanowi realne zagrożenie dla prawidłowej pracy mózgu oraz ośrodkowego układu nerwowego.

Pomyśl o tym, zanim następnym razem sięgniesz „po jeden kieliszek więcej”.

Wpływ alkoholu na inne narządy wewnętrzne

Spożyty alkohol trafia jednak nie tylko do mózgu, a rozprowadza się po całym organizmie człowieka. Jego skutki są szczególnie odczuwalne w obrębie układu pokarmowego.

Wypita lampka wina od razu ma kontakt z wrażliwą partią ciała – czyli przełykiem. Niedługo potem trafia wprost do żołądka oraz dwunastnicy. Najczęściej występujące patologie w ich okolicach to podrażnienia śluzówki oraz choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.

Strawiony alkohol prędzej czy później musi opuścić nasz organizm – jednak zanim to nastąpi, spore jego ilości trafiają do wątroby, powodując przy tym wiele groźnych chorób. Zaliczamy do nich między innymi marskość oraz stłuszczenie. „Obrywa” także trzustka, u której może pojawić się nawet przewlekła niewydolność.

Za alkoholem nie przepadają też końcowe odcinki układu pokarmowego: czyli jelito cienkie oraz grube. Wiele osób uskarża się także na dolegliwości ze strony układu moczowego, a w szczególności pęcherza.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że alkohol często jest odpowiedzialny za nowotwory w obrębie układu pokarmowego. W końcu mało kto łączy silne bóle brzucha z wódką wypitą dzień lub dwa wcześniej.

Leczenie uzależnienia alkoholowego – teraz, albo nigdy!

Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie i planujesz długie życie – nie możesz dopuścić do tego, abyś wpadł w nałóg alkoholowy.

Jeżeli jednak zauważasz pierwsze jego objawy już teraz – jak najszybciej zapisz się na leczenie uzależnień. W myśl przysłowia „teraz, albo nigdy!”.