Biznes

Co to jest skład celny? Kto i kiedy może z niego skorzystać?

Polskie firmy importujące towary spoza Unii Europejskiej (np. z Chin) bardzo często korzystają ze składów celnych, które pozwalają im zoptymalizować wydatki, a także zadbać o płynność przesyłu rozmaitych produktów. Warto dowiedzieć się, czym dokładnie one są i jakie możliwości zapewniają.

Co to jest skład celny? Wyjaśnienie pojęcia

 Choć definicji jest co najmniej kilka, większość z nich wskazuje, że skład celny to swego rodzaju magazyn, w którym przechowywane są towary pochodzące spoza terenu Unii Europejskiej. Co ważne, żeby mogły być tam składowane, muszą zostać zatwierdzone przez organy celno-skarbowe, które na dodatek stanowią nad nimi swój nadzór.

Należy podkreślić, że produkty znajdujące się w składzie celnym nie podlegają opłatom celnym, nie trzeba płacić również za nie podatków. Oczywiście do momentu, gdy firma zechce wywieźć je z tego magazynu.

Skład celny może być prywatny lub publiczny. W pierwszym przypadku towary składować mogą wyłącznie podmioty posiadające odpowiednie pozwolenie. Cenione chińskie centrum handlowe może prowadzić własny skład celny i udostępniać go dostawcom oraz hurtownikom, co oczywiście znacznie ułatwia im praca.

Jeśli zaś chodzi o publiczne składy celne, korzystają z nich wszyscy przedsiębiorcy importujący towary nieunijne. Ich typ zależy w głównej od rodzaju tych produktów oraz dokładnych zasad ich magazynowania.

Jakie funkcje spełnia skład celny?

 Sama definicja składu celnego wyjaśnia pokrótce, do czego służy i dlaczego może okazać się istotny dla wszystkich przedsiębiorców importujących towary na przykład z Chin lub pozostałych krajów dalekiej Azji. Do tematu warto jednak podejść w sposób kompleksowy i dokładniej wyjaśnić podstawowe funkcje składu celnego.

  • Najważniejszą informacją w przypadku tego typu magazynów jest fakt, iż pozwalają one odroczyć płatność za cło oraz wszelkie podatki nałożone na przewożone towary. Ma to znaczenie dla optymalizacji kosztów i planowania całego procesu dystrybucji dóbr. Zwłaszcza wówczas, gdy składowane rzeczy mają opuszczać skład celny partiami. Przedsiębiorca nie musi wtedy uiszczać wszystkich opłat w tym samym momencie, a jedynie za te towary, które chce oferować na rynku unijnym.

 

  • Wspomniane opłaty w ogóle nie są pobierane wówczas, gdy produkty przeznaczone są do reeksportu, a więc ponownego wywiezienia. W takiej sytuacji organy celne po prostu nie dopuszczają ich do obrotu na terenie UE.

 

  •  Skład celny zapewnia więc przede wszystkim oszczędności. Doskonale wiedzą o tym firmy, które planują magazynować towary nieunijne przez długi czas. Na przykład w oczekiwaniu na znalezienie odpowiedniego partnera bądź wybór optymalnego momentu rozpoczęcia sprzedaży.

 

  •  Jeżeli organy celne zatrzymają przewożone produkty z powodu wystąpienia braków, importer jest w stanie przeprowadzić w składzie celnym procedurę naprawczą. Może ona polegać chociażby na przygotowaniu niezbędnych oznaczeń, czy certyfikatów.

 

Kto korzysta ze składów celnych?

 Skład celny to istotne miejsce dla wszystkich przedsiębiorców zajmujących się importem towarów pochodzących spoza Unii Europejskiej. Stanowi ogromną pomoc między innymi dla firm dostarczających do Polski produkty z Chin – ubrania, elektronikę, sprzęty AGD, czy też wyposażenie domu.

Dzięki możliwości składowania tych rzeczy importerzy mogą w sposób bardzo precyzyjny planować cały proces ich wykorzystania oraz sprzedaży. Nie muszą od razu uiszczać opłat celnych i podatków – robią to dopiero wówczas, gdy towary opuszczają skład celny. I tylko za nie! Nic nie stoi więc na przeszkodzie ku temu, aby wprowadzać produkty na rynek etapami, nawet po kilka czy kilkanaście sztuk.

Chińskie Centrum Handlowe skupiające hurtowników, które prowadzi własny skład celny, gwarantuje niezwykle korzystne warunki współpracy. Zwłaszcza pod względem finansowym. To wystarczający powód, by na nie postawić, niezależnie od tego, czego tak naprawdę dotyczy dostawa.