usg-bioderek
Zdrowie i uroda

USG pediatryczne w pierwszych latach życia dziecka

Badania USG, jako bezbolesne i nieinwazyjne, są przeprowadzane już od najwcześniejszych miesięcy życia dziecka. Także mali pacjenci cierpią na liczne dolegliwości bólowe, o których nie są w stanie powiedzieć swoim opiekunom. Dlatego tak ważna jest obserwacja malucha i w razie konieczności – zgłoszenie się do lekarza w celu wykonania badań. Jednym z nich jest USG pediatryczne. W artykule omawiamy, jakie badania USG przeprowadza się w pierwszych latach życia dziecka.

Przezciemiączkowe badanie USG – dla najmłodszych pacjentów

Przezciemiączkowe badanie USG jest wykonywane u najmłodszych pacjentów. Można je przeprowadzić tylko do momentu całkowitego zasklepienia się ciemiączka. Wspomniane badanie jest również często wykonywane w przypadku wcześniaków. Ponadto poddawane są mu dzieci z małą masą urodzeniową, a także u których lekarz podejrzewa wady mózgu.

Badanie USG przezciemiączkowe należy wykonać również w sytuacji niedotlenienia podczas ciąży, w trakcie porodu czy w okresie noworodkowym.

USG bioderek – wykonaj w pierwszych miesiącach życia dziecka

Badaniu USG bioderek poddawane są w Polsce wszystkie dzieci. Realizuje się je, by sprawdzić, czy stawy biodrowe małego pacjenta rozwijają się prawidłowo. Pierwsze badanie USG bioderek niemowląt należy przeprowadzić w 5-6 tygodniu życia małego pacjenta. Zdarza się, że lekarz zaleca wykonanie badania kontrolnego i wówczas USG bioderek należy powtórzyć po upływie około 6 tygodni.

Jeśli wykryte zostaną jakiekolwiek nieprawidłowości w obrębie rozwijających się stawów biodrowych, wówczas lekarz zleca tak zwane szerokie pieluchowanie i częste chustowanie dziecka. Ponadto – by przeciwdziałać dysplazji bioder – zaleca się, by malucha często kłaść na brzuszku. Jeśli są ku temu wskazania medyczne, lekarz proponuje również kolejną konsultację ortopedyczną. Zdarza się także – przy pojawieniu się poważniejszych nieprawidłowości – że konieczne jest założenie dziecku specjalnej szyny. Wówczas należy regularnie i zgodnie ze wskazówkami lekarza kontrolować stan stawów biodrowych małego pacjenta w gabinecie USG.

Warto wiedzieć, że nieprawidłowość w rozwoju stawów biodrowych dziecka – dysplazja bioder – jest możliwa do całkowitego wyleczenia. Dzieje się tak najczęściej w przeciągu kilku tygodni czy miesięcy życia małego dziecka.

USG brzucha – gdy dziecku doskwiera ból

Dzieci często skarżą się na ból brzucha, jednak nie potrafią dokładnie zlokalizować jego umiejscowienia. Przydatne w takim przypadku jest USG jamy brzusznej, które jest pomocne przy postawieniu trafnej diagnozy. Jest to jednocześnie najczęściej wykonywane badanie USG w przypadku małych pacjentów. Można je przeprowadzić już w wieku niemowlęcym.
W trakcie badania USG brzucha diagnosta sprawdza szereg narządów wewnętrznych małego pacjenta. Badaniu poddane są wątroba, trzustka, śledziona, pęcherz moczowy, pęcherzyk żółciowy czy nerki. Lekarz podczas USG brzucha ocenia także stan organów wewnętrznych dziecka. Ponadto określa, czy w młodym organizmie pacjenta toczy się stan zapalny.

USG tarczycy – kiedy zgłosić się z dzieckiem na badanie

Warto wiedzieć, że także dzieci chorują na tarczycę. Należy dokładnie obserwować rozwój dziecka, by jak najszybciej wykryć nieprawidłowości rozwojowe. Jednym z nich jest problem wzrostu oraz przybierania na wadze. Ponadto widocznie powiększone węzły chłonne. Jeśli opiekun wykryje jakiekolwiek nieprawidłowości i odchylenia w wymienionym obszarze, warto udać się z dzieckiem do lekarza. Może on zlecić wykonanie badania USG tarczycy dziecka. Jest to istotne badanie, ponieważ nieleczona tarczyca może w przyszłości skutkować kłopotami ze zdrowiem u dorastającego pacjenta.

Badania USG pediatryczne są niezwykle pomocne przy wykrywaniu chorób u dzieci. Warto mieć na uwadze, że także mali pacjenci są narażeni na dolegliwości bólowe i choroby, które wcześnie wykryte, mogą zostać szybko i skutecznie wyleczone. Należy zadbać o profilaktykę, skrupulatnie trzymać się harmonogramu badań wyznaczonego przez lekarza, by odpowiednio zadbać o zdrowie dziecka. USG bioderek, USG brzucha, USG tarczycy czy USG przezciemiączkowe są badaniami bezbolesnymi i łatwodostępnymi, które pomogą diagnoście w postawieniu trafnej diagnozy i w razie konieczności – wdrożeniu leczenia.

źródło: Gabinet USG