Śmierć bliskiej osoby to trudne przeżycie. O zaistniałej sytuacji trzeba poinformować także inne osoby, które chciałyby pożegnać osobę zmarłą i złożyć kondolencje rodzinie. Jak powinien brzmieć nekrolog informujący o śmierci i uroczystościach pogrzebowych, a jak pisemne kondolencje? Jakie informacje warto w nich zawrzeć?
Nekrolog – jak go napisać? Jakie informacje uwzględnić, a co pominąć?
Nekrolog pełni przede wszystkim funkcję informacyjną. Umieszcza się go w gazecie, lokalnej tablicy ogłoszeń, a coraz częściej także w internecie. Dlatego nie może w nim zabraknąć najważniejszych informacji, takich jak:
- imię i nazwisko zmarłego,
- data śmierci,
- wiek zmarłego,
- miejsce i czas uroczystości pogrzebowych.
Struktura nekrologu nie jest jednak sztywna. Można z niego usunąć niektóre informacje (np. o wieku zmarłego), a inne dodać (np. o przyczynach śmierci). O ostatecznej formie i zawartych informacjach decyduje rodzina. To ona najczęściej przygotowuje nekrolog. Na jej życzenie opracowaniem może też zająć się dom pogrzebowy lub przyjaciel zmarłego.
Nekrolog najczęściej rozpoczyna formuła otwarcia. Może ona brzmieć w jeden z następujących sposobów:
- „Z głębokim żalem pragniemy poinformować, że odszedł/zmarł lub odeszła/zmarła…”
- „Pogrążona w smutku rodzina zawiadamia, że…”
- „Pogrążeni w żalu zawiadamiamy, że…”
- „Z sercem przepełnionym bólem zawiadamiamy, że…”
W dalszej kolejności należy zawrzeć kto i kiedy (opcjonalnie) zmarł. Oprócz imienia i nazwiska opcjonalnie można podać również datę i miejsce śmierci, ewentualnie przyczynę zgonu, np. „po ciężkiej chorobie” lub „we śnie” – to najczęściej spotykane formuły. W tym miejscu można umieścić również wzmiankę opisującą daną osobę, jej dokonania i cechy charakteru, za które była ceniona. W kolejnym zdaniu należy poinformować o terminie i miejscu uroczystości pogrzebowych. Warto też nadmienić, czy będzie to uroczystość religijna czy też świecka.
Na koniec zamieszcza się informację o adresacie nekrologu – np. pogrążona w żałobie rodzina, żona, mąż, dzieci, wnuki. Pod spodem można też zawrzeć różnego rodzaju dopiski, np. prośbę o nieskładanie kondolencji, informację o miejscu, w którym odbędzie się stypa, czy też prośbę o wpłatę na konto fundacji zamiast kupna wiązanek pogrzebowych.
Jak napisać kondolencje? Co w nich zawrzeć?
Kondolencje można składać nie tylko w formie ustnej, ale i pisemnej. To wyrazy współczucia dla bliskich osoby, która odeszła. Ich nadawcami są najczęściej koledzy z pracy zmarłego, członkowie stowarzyszenia, w którym się udzielał, czy też znajomi z klubu seniora. Pozwalają one uczcić pamięć o nieżyjącej osobie i połączyć się w bólu z najbliższymi.
O formie kondolencji decydują adresaci. Najczęściej jednak jest to oszczędny w słowach, lecz wymowny i podniosły komunikat. Może on brzmieć następująco:
- „Pragniemy złożyć najszczersze wyrazy współczucia z powodu śmierci naszego Pracownika/Przyjaciela (imię i nazwisko)”.
- „Łącząc się w bólu i smutku po śmierci (imię i nazwisko), składamy kondolencje i wyrazy współczucia Rodzinie”.
- „Wiadomość o odejściu (imię i nazwisko) poruszyła nas do głębi. Przesyłam wyrazy współczucia dla całej Rodziny”.
- „Słowa nie są w stanie oddać smutku, jaki odczuwam, po śmierci (imię i nazwisko). Jestem z Tobą w tym trudnym momencie”.
Pisemne kondolencje warto opatrzeć odręcznymi podpisami. To oznaka głębokiego szacunku. Jeżeli kondolencje składa instytucja (np. firma, w której pracowała zmarła osoba, związek wyznaniowy), dokument warto opatrzyć pieczątką. Zadbać należy też o to, aby tekst został napisany odpowiednim krojem pisma (najlepiej czcionką bezszeryfową) i wydrukowany na wysokiej jakości papierze.
Zarówno nekrolog, jak i kondolencje to krótka forma. Z uwagi jednak na okoliczności powinna mieć podniosły, a zarazem subtelny charakter. Pozwala oddać zmarłemu należny mu hołd, a w przypadku kondolencji – wesprzeć rodzinę w tych trudnych chwilach. Warto więc zadbać o jak najwyższą jakość dokumentów. Tekst nie może zawierać żadnych błędów i powinien być czytelny.
źródło: https://pogrzebymortis.pl